Невероятно късметлийски гол в 96-ата минута остави Ливърпул на две точки от Ман Сити (видео)

Ливърпул постигна много ценна и драматична победа с 1:0 над Евертън в 232-рото дерби на Мърсисайд, благодарение на която остана на две точки зад шампиона Манчестър Сити. Победният гол бе отбелязан от резервата Дивок Ориги в 96-ата минута. За белгиеца това бе първи мач в Премиър лийг от август 2017 година. Той се възползва от грешка на Джордан Пикфорд, който не се намеси добре при една балонно изритана топка от Ван Дайк. След грешката на стража кълбото два пъти чукна напречната греда, след което Ориги го прати във вратата.
Мениджърът на домакините Юрген Клоп бе направил три промени в сравнение с двубоя с Пари Сен Жермен през седмицата. Трент Александър-Арнолд, Фабиньо и Джердан Шакири бяха титуляри. Капитанът Джордан Хендерсън пропусна двубоя заради наказание, а Деян Ловрен бe извън групата.

Марко Силва заложи на същите 11, които преди седмицата започнаха при победата над Кардиф Сити.

"Карамелите" изненадващо можеха да излязат напред в резултата още в петата минута. Дин центрира от фаул, а Мина се оказа зад отбраната, но от няколко метра стреля с глава встрани от вратата. Останаха съмнения за засада, но така или иначе флагът на лайнсмена не бе вдигнат.

Ливърпул натисна и в 12-ата минута стигна до чиста голова възможност. Салах много елегантно изведе Мане зад отбраната на Евертън, но ударът на сенегалеца премина над вратата. Няколко минути услед това отново Мане се озова на стрелкова позиция, но Коулмън блокира.

Дербито продължи по същия открит начин. В 21-вата минута Ливърпул се измъкна по изключителен начин. Уолкот центрира отдясно към Гомеш, който засече с глава от два-три метра, но Алисон успя да се придвижи по голлинията и да избие. След това Джо Гомес са намеси феноменално и изчисти от голлинията.

54 Ливърпул - Евертън 1:0

В 34-тата минута Пикфорд също направи страхотно спасяване.  Салах изведе Шакири сам срещу стража на гостите, но швейцарският тнационал не успя да го преодолее.

Минута след това Сигурдсон пък изведе Уолкот очи в очи с Алисон, но бразилският вратар чукна топката в крак на съперника и тя излезе в аут.
В 54-тата минута Мане направи втори много голям пропуск в този мач, след като получи от Фирмино, пое си много добре и отново излезе очи в очи с Пикфорд, но стреля встрани от вратата.
В 60-ата минута домакините организираха скоростна контра. Мане изведе Салах, който премина покрай Пикфорд, но бе маркирана доста спорна засада.
Седем минути след това сантиметри не достигнаха на Мане да засече пред вратата прекрасно центриране на Робъртсън.
1/4 час преди края Клоп реши да замени Салах с Даниел Стъридж.
В 82-рата минута Стъридж отправи добър извеждащ пас към Фирмино, но бразилецът се забави след което шутира встрани от вратата. След този епизод Фирмино отстъпи мястото си на Дивок Ориги.

Пет минути след това именно Ориги проби на скорост по десния фланг, след което центрира към Мане, но Коулмън му попречи да засече. При последвалия корнер Ван Дайк свали с глава, след което Ориги стреля отблизо, но топката срещна напречната греда. Секунди след това топката стигна до Стъридж, чийто удар срещна ръката на Сигурдсон. Домакините поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена, въпреки че имаше основания.
Така се стигна до драматичното добавено време, което първоначално бе четири минути. В поне две от тях обаче не се игра футбол заради контузия на Гай. В крайна сметка "червените" получиха правото да изпълнят свободен удар в 96-ата минута. Алисон изпълни към Александър-Арнолд, който центрира към наказателното поле. Мина изчисти, но топката стигна до Ван Дайк, който стреля от въздуха. Холандецът не успя да намери добре топката, но тя получи такава траектория, че тръгна да пада към вратата в последния момент. Пикфорд опита да избие с пръсти, но кълбото чукна два пъти гредата, след което Ориги подложи глава и хвърли Юрген Клоп и публиката на домакините в екстаз.

Ливърпул остава на второ място в актив от 36 точки - две по-малко от шампиона Манчестър Сити и на пет пред Челси, който е трети. Евертън заема шеста позиция с 22 пункта. Последният успех на "карамелите" на "Анфийлд" остава през далечната вече 1999 година.