Арсенал триумфира срещу Тотнъм в лудо дерби с шест гола, две дузпи и червен картон (видео)

Арсенал записа 19-и мач без загуба във всички турнири, след като победи с 4:2 Тотнъм в 196-ото дерби на Северен Лондон. Двата отбора изиграха изключителен двубой на "Емиратс", в който имаше всичко  - непрекъсната смяна на водачеството, обрати, две дузпи, красиви голове и червен картон. Пиер-Емерик Обамеянг (10'-дузпа) откри, но "шпорите" направиха пълен обрат до почивката чрез Ерик Дайър (30') и Хари Кейн (34'-дузпа). През второто полувреме станахме свидетели на още един обрат. Нов гол на Обамеянг (56') и попадения на Александре Лаказет (74') и Лукас Торейра (77') донесоха заслужената победа на селекцията на Унай Емери.

Испанецът заложи на същия състав, който преди седмица победи Борнемут като гост. Месут Йозил не само не бе сред титулярите за втори пореден път, но сега дори не попадна групата на "топчиите", тъй като е получил контузия в гърба по време на тренировка.

Единствената промяна в състава на Маурисио Почетино бе, че възстановеният от контузия Ян Вертонген замени Тоби Алдервейрелд в центъра на отбраната. Дани Роуз се завърна в групата, докато Ерик Ламела пропусна двубоя заради контузия.

Домакините започнаха по-добре. В деветата минута Джака центрира от фаул, а Вертонген, който бе вдигнал високо ръката си, докосна топката - дузпа за Арсенал и жълт картон за бранителя. Обемеянг изпълни много хладнокръвно от бялата точка, давайки аванс на "топчиите". Няколко минути след това габонецът имаше чудесна възможност да удвои. Центриране на Коласинак отляво го намери в малкото наказателно поле, но нападателят не успя да намери добре топката и да я прати за втори път във вратата на Лорис.
Арсенал продължи да доминира и в 19-ата минута удар на Иуоби по земя бе избит пред голлинията от Лорис. След това шут на Белерин бе блокиран, а последвалият изстрел на Торейра премина встрани.

Тотнъм постепенно изнесе играта. В 23-тата минута Сон премина покрай няколко противникови бранители, след което стреля по земя от малък ъгъл, но Лено се справи и изби.
В 30-ата минута "шпорите" изравниха. Ериксен центрира от свободен удар, при който топката бе отляво на вратата на домакините. Дайър засече с глава на близката греда, а Лено се намеси много лошо и позволи топката да премине между ръцете му. Голмайсторът изрази бурно радостта си пред феновете на домакините, което стана повод за масово сдърпване между играчите на двата отбора. Дайър и Мустафи получиха картони, след което страстите се поуспокоиха. Три минути след това Майк Дийн посочи за втори път бялата точка. Холдинг се хвърли на шпагат срещу Сон, който падна. Реферът пресилено реши, че това е дузпа, тъй като контактът между двамата бе минимален, ако го имаше. Хари Кейн изпълни точно, правейки пълен обрат.
В края на полувремето Арсенал отново натисна, но така и не успя да стигне до изравнителен гол.
Емери направи двойна смяна на почивката, като включи в игра Лакезет и Рамзи, които замениха Иуоби и Мхитарян. Този ход се оказа много важен за последвалите събития.
В 50-ата минута Кейн стреля много опасно от пряк свободен удар, но Лено този път внимаваше и изби.

Арсенал отново тръгна напред и в 56-ата минута Рамзи пусна на пътя на Обамеянг, който със страхотен удар от границата на наказателното поле не остави шанс на Лорис - 2:2. Няколко минути след това домакините изпълниха корнер, след който Мустафи получи шанс да стреля, но Али изчисти от голлинията. След това шут на Торейра премина встрани от целта. 1/4 час преди края станахме свидетели на нов пълен обрат, дошъл с голяма доза късмет. Фойт загуби в центъра, подарявайки топката на Рамзи, който бързо намери Лаказет на границата на наказателното поле. Французинът се подхлъзна, но въпреки това успя да нанесе изстрел, топката рикошира в краката на Дайър и влезе до гредата - 3:2.
Само три минути след това Арсенал нанесе решаващия удар. Обамеянг изведе много хитро Торейра, който премина покрай Дайър и от малък ъгъл стреля по диагонала - 4:2.
Пет минути преди края гостите останаха с човек по-малко, след като Вертонген получи втори жълт картон за опасно влизане в глезена на Лаказет.
С днешния успех Арсенал измести Тотнъм от четвъртото място. Двата отбора имат по 30 точки - една по-малко от Челси.