Локомотив НН и Черноморец ще спорят за Купата на България по водна топка

Ватерполистите на столичния Локомотив Никола Нанов и бургаския Черноморец ще играят на финала за Купата на България за мъже. Двубоят за трофея е от 12 ч. в неделя (2 декември) на покрития басейн „Диана” в София и ще бъде предаван по Sportmedia.tv и BGSwim.com.

За първи път в историята си Черноморец стига до директен сблъсък за Купата на България. Преди няколко години бургазлии играха в малкия финал за третото място, но го загубиха. Сега възпитаниците на треньора Петър Йонов поднесоха изненадата на турнира, като спечелиха група „Б”. Първо победиха с 10:9 варненския Черно море, а после в драматичен мач завършиха 6:6 с ЦСКА, носител на отличието за миналата година. Междувременно „червените” паднаха на старта с 12:13 от Аква Спорт (Варна) и накрая спечелиха с 11:8 срещу Черно море.

Така сблъсъкът между Черноморец и Аква спорт, победил и с 10:8 срещу Черно море, в последния кръг на практика се превърна в полуфинал, като на варненци бе достатъчен и равен мач, за да се класират за трети път за мача за отличието в последните 4 години (през 2015-а Аква Спорт отстъпи във финала на ЦСКА, а през 2016-а – пред Локомотив НН).

Бургазлии изиграха перфектно важния двубой и го спечелиха безапелационно с 12:8, като водеха 2 минути преди края с 12:6.

Локомотив НН пък посяга към четвърта купа за последните 6 години. Възпитаниците на Георги Гаджев вдигнаха трофея през 2013-а, 2014-а и 2016-а, като станаха и три пъти шампиони за същия период (2013, 2017 и 2018). В група „А” Локо удари първо Левски с 18:1, после записа равенство (12:12) с опитния отбор на Славия. А на старта „белите” паднаха инфарктно с 4:5 от Комодор (Варна), който след това записа успех и срещу Левски – 12:6. Така и последният сблъсък в групата между Локомотив НН и Комодор също си беше полуфинал, в който варненци щяха да триумфират и с равен мач. Столичани обаче спечелиха с 8:5, като изковаха успеха си в последната четвърт.

По мнението на специалистите отдавна в мъжката ни водна топка не е имало толкова равностоен и непредсказуем турнир за Купата на България. На практика с изключение на Левски всеки от останалите 7 отбора може да победи другия, което държа интригата жива в повечето двубои до последния момент.

Програма на мачовете в неделя, 2 декември 2018 г.: 8,45 ч. – за 7-8 място Черно море – Левски, за 5-6 място ЦСКА – Славия, за 3-4 място Комодор – Аква спорт, финал Локомотив НН – Черноморец.