Силен Цецо Соколов с 20 точки, Лубе на финал на клубния Мондиал (видео + снимки)

Волейболният национал Цветан Соколов и неговият Кучине Лубе (Чивитанова) се класираха за втора поредна година на финала на Световното клубно първенство в Полша. Цецо Соколов и компания обърнаха и се наложиха над един от домакините - Асеко Ресовия (Жешув), с 3:1 (29:31, 25:19, 25:14, 25:23) в първия полуфинал от финалната четворка на клубния Мондиал, игран тази вечер пред около 3500 зрители в спортната зала в Ченстохова.

Така Лубе ще има шанс отново да се бори за световната клубна титла, след като миналата година загуби на финала от руския Зенит (Казан) с 0:3 гейма. На финала Соколов и съотборниците му очакват победителя от втората полуфинална среща между другия италиански гранд Тренто, единственият 4-кратен шампион в турнира, и руския Факел (Новий Уренгой), воден от бившият селекционер на България Камило Плачи. Срещата е по-късно тази вечер от 21,30 часа българско време. Финалът е утре (2 декември) също от 21,30 часа.

Въпреки поражението, волейболистите на Ресовия могат да бъдат доволни с оглед на лошото си представянето до момента в местната Плюс Лига и на отличното си такова на световното клубно първенство. Полският тим, който е дебютант в турнира, ще играе утре за бронзовите медали срещу загубилия измежду Тренто и Факел от 18,30 часа.

Домакините от Ресовия натиснаха много сериозно Лубе в първия гейм, като стигнаха до 23:22. Италианският тим спаси първия геймбол на поляците, след което имаше 4 възможности да затвори частта в своя полза. Ресовия, обаче, ги неутрализира и на свой ред имаше стигна до геймбол при 29:28 след ас на френския национал Тибо Росар. В крайна сметка поляците измъкнаха гейма с 31:29 след бърза атака през центъра на американеца Дейвид Смит. Ресовия продължи да играе стабилно и през втората част, като дръпна с 16:12. Но Лубе направиха невероятен обрат и серия от 12:2 точки, за да се стигне до 24:18 за италианците. Краят на гейма дойде при 25:19 за Лубе след грешка от сервис на Марчин Мозджонек. Това като че ли разстрои играта на полския тим и Лубе взе третия гейм с разгромното 25:14, сед като преди това беше направил разлика от 12 точки при 22:10. Четвъртата част се разви по подобен сценарий като втората. Ресовия видеше до 8-а и 16-а, след което италианският гранд направи серия от 7 поредни точки. В крайна сметка Лубе спечели гейма с 25:23 след силна атака на Цецо Соколов, а с това и мача с 3:1.

Цецо Соколов (1 блок, 2 аса и 57% ефективност в атака)

и Османи Хуанторена (1 ас, 60% ефективност в атака) станаха най-полезни за Лубе с 20 и 19 точки за победата. За тима на Ресовия Тибо Росар реализира 19 точки (1 блок, 3 аса, 63% ефективност в атака), а Дамян Шулц добави 16 точки (2 аса и 45% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

КУЧИНЕ ЛУБЕ (ЧИВИТАНОВА, ИТАЛИЯ) - АСЕКО РЕСОВИЯ (ЖЕШУВ, ПОЛША) 3:1 (29:31, 25:19, 25:14, 25:23)