Реал Мадрид изигра вдъхновено първо полувреме и пребори Валенсия (видео + галерия)

Европейският крал Реал Мадрид отново стъпи на верния път в Ла Лига след успех с 2:0 над Валенсия в дуел от 14-ия кръг, игран пред 69 653 зрители на "Сантиаго Бернабеу". Автогол на Даниел Вас в осмата минута донесе преднина на "белите", които изиграха изключително силна първа част. След почивката "лос бланкинегрос" се вдигнаха и направиха двубоя интересен. В 83-ата Лукас Васкес сложи точка на спора. Победата доближи временно Реал на две точки от шампиона Барселона и на три от водача Севиля.
Въпреки кадровите си проблеми Сантиаго Солари отново се лиши от услугите на Иско и заложи на Маркос Йоренте и Дани Себайос. Марко Асенсио беше пренебрегнат за сметка на Лукас Васкес, който се появи до Карим Бензема и Гарет Бейл. Наставникът на "лос че" Марселино подреди 4-4-2 със Санти Мина и Кевин Гамейро в предни позиции.
В третата минута Бейл центрира отляво към Карим Бензема, който изигра топката по атрактивен начин, шутирайки от въздуха от около 18 метра. Топката не премина далеч от вратата и създаде напрежение пред Нето. В петата отново Карим беше в центъра на събитията, овладя топката, тръгна на скорост към оголената половина на "прилепите" и беше извършено тактическо нарушение.
Високата преса на "лос меренгес" притесни защитата на гостите от "Местайя". В осмата минута Бензема беше оставен да играе с гърди в наказателното поле, топката отскочи и отиде в краката на Дани Карвахал. Десният бек излъга Хосе Гая и центрира, а Дани Вас не успя да изчисти и сам прати топката в мрежата след засичане с глава на първа греда - 1:0.
След попадението валенсианци изнесоха топката по-напред. Футболистите на Солари успешно редуваха прибрана игра с насищане на много състезатели пред наказателното поле на съперника. В 24-ата пресата притесни вратаря Нето, който подаде на Лукас Васкес, но бранителите се организираха бързо и при последвалия шут топката беше отклонена.
В 29-ата Васкес центрира, Бензема изпревари Габриел Паулища, това заблуди Вас, който позволи на Бейл да овладее. Уелският футболист финтира защитника и стреля, предизвиквайки вратаря Нето да направи страхотно спасяване. Отбитата топка се озова в празно пространство и секунда по-късно беше изчистена.
В 34-ата Дани Карвахал спря един от плахите опити на "бяло-черните" за удар към Тибо Куртоа. Десният защитник застана на пътя на топката, когато Гамейро замахна за шут. Две минути по-късно Бензема видя пролука и фалцира към далечната сглобка, пращайки кълбото опасно над гредите. Статистиката след края на полувремето показа много сериозно превъзходство на домакините. "Белите" изиграха страхотна първа част и можеха да вкарат още някое попадение.
В 49-ата тимът на Марселино създаде прилична голова ситуация. Санти Мина задържа топката пред наказателното поле и пусна коварен пас между вратаря и бранителя, който обаче не беше разгадан от Гамейро. В 53-ата Дани Парехо изпъкна с прекрасно извеждащо подаване за Санти Мина, който овладя перфектно, устреми се срещу вратаря, но мерникът му изневери. Испанският стрелец потърси висок удар и извади топката в аут.
Гостите от Валенсиана наложиха своя ритъм на игра през втората част, реагирайки адекватно след много слабото си първо полувреме. В 65-ата Габриел беше изпуснат сам на втора греда и имаше чудесна възможност да изравни. Защитникът шутира от въздуха над гредата при празен ъгъл. В 73-ата гостите допуснаха много опасна контра пред своята врата. Маркос Йоренте тръгна отдясно и подаде в наказателното поле към Асенсио, който не намери пътя към мрежата от чудесна ситуация.
Пет минути по-късно Миши Батшуай изскочи фронтално срещу белгийския вратар и не се справи със задачата да го преодолее. Флагът за засада беше вдигнат, но повторенията показаха, че няма засада. В 79-ата европейският шампион имаше нов шанс да затвори мача. Играчите на Солари създадоха числово предимство в наказателното поле, но се засуетиха в търсене на пролука и в крайна сметка не стигнаха до удар.
В 83-ата Реал отново се стрелна скоростно напред и намери празно наказателно поле. В този случай Бензема се сдоби с кълбото и умишлено изчака, за да види свободен съотборник. Лукас получи топката и насочи ниско към лявата греда на Нето за 2:0.
Реал Мадрид спечели заслужено с оглед на по-силната игра цялостно в срещата и повечето голови ситуации. Валенсия остава в долната половина на таблицата.