Ботев Пд изнесе лекция на Берое в дербито на Тракия (видео+галерия)

Ботев (Пловдив) разгроми Берое с 4:1 в дербито на Тракия и се доближи на само точка от своя съперник в битката за четвъртото място след 17 изиграни кръга в Първа лига. Кристиан Димитров откри резултата в 30-ата минута, две попадения добави Антонио Вутов (32, 77), а веднъж се разписа и Густаво Афонсо (56). За гостите реазилиза Мартин Камбуров (34).

Това бе най-малкото, с което се отърваха заралии, тъй като канарчетата пропуснаха още поне две-три много изгодни положения. За гръмката победа спомогна както добрата игра на домакините, така и многобройните елементарни грешки на старозагорци в защита, които до днес имаха втората най-стабилна отбрана в първенството.

Срещата започна равностойно, а първият точен удар отиде в сметката на домакините. Той дойде в 9-ата минута, когато Перейра овладя на границата на наказателното поле, финтира играч на заралии и стреля с левия крак, но в ръцете на Перниш. Берое отговори с шут на Мешка в 12-ата минута, който Кайзер изби в корнер.

Ботев нанесе своя удар в 30-ата минута, когато Кристиан Димитров откри резултата. Неделев изведе Афонсо отляво след изпълнение на фаул. Последва центриране към Димитров и централният бранител вкара с глава за 1:0. Само 120 секунди по-късно канарчетата попариха за втори път заралии. Неделев намери с отличен 30-метров пас Серкан Юсеин, който излезе очи в очи с Перниш, халфът не прояви егоизъм и пусна към намиращия се леко вдясно свой съотборник Антонио Вутов. За нападателя на пловдивчани не бе проблем да реализира на празна врата за 2:0.

Двата бързи гола не отказаха футболистите на Александър Томаш, които се върнаха бързо в мача. В 34-ата минута Бригидо излезе очи в очи с Кайзер след грешка на Перейра и Димитров. Последва шут, който стражът на Ботев отрази. Бригидо обаче стигна първи до топката и подаде към непокрития Камбуров, за когото не бе проблем да вкара от 6-7 метра за 2:1. Това бе 11-о попадение за голмайстора на Берое в първенството през този сезон и 214-о за него в Първа лига.

Вълнуващите четири минути, в които паднаха трите гола, отвориха дербито и до края на полувремето се играеше атака за атака. Гостите опитаха да изравнят още до почивката и на няколко пъти създадоха сериозно напрежение през Кайзер, но контраатаките на Ботев бяха много опасни и при две от тях само добрите излизания на Перниш извън наказателното поле предотвратиха трети гол в неговата врата. При второто положение Неделев опита да вкара от 40 метра в празната врата след изчистването на старозагорския страж, но шутът му с левия крак не намери целта.

Второто полувреме започна в по-динамично темпо от първото. В 54-ата минута канарчетата бяха близо до трети гол, след като Вутов се хвърли на шпагат и изпревари Перниш, но не уцели вратата. Само две минути по-късно обаче пловдивчани матираха за трети път Берое. Това стана с помощта на Цветков, който позволи на Серкан Юсеин да му отнеме топката на границата на наказателното поле и да се озове очи в очи с Перниш. Последва пас към непокрития Густаво Афонсо, който вкара в празната врата за 3:1.

В 60-ата минута Ботев като по чудо не вкара четвърто попадение след нова грешка в отбраната на заралии, този път направена от Бандаловски. След нея Вутов стреля от 4-5 метра, но Перниш спаси.

Афонсо опита да реализира с шут от малък ъгъл в 70-ата минута, но стреля в аут. Седем минути по-късно Вутов бе далеч по-прецизен. Нападателят се възползва от грешка на Камен Хаджиев, който се подхлъзна, напредна трийсетина метра с топка в крака, пребори се с Цветков и с удар по земя в близкия ъгъл вкара за крайното 4:1.

В 80-ата минута Вутов бе близо да офирми своя хеттрик, излизайки за пореден път сам срещу Перниш, но стражът на заралии изби в корнер. Три минути по-късно Берое можеше да върне един гол, когато Гаджев центрира отлично отляво към Боби Цонев, който нацели напречната греда след удар с глава. Секунди по-късно гостите останаха с човек по-малко след директен червен картон на Мешка, който удари Йордан Минев при спряна игра.

До края на мача Ботев получи още един "подарък" от Берое, но не се възползва от него. Гаджев загуби топката пред наказателното поле, последва пас към непокрития Балтанов, халфът шутира, но покрай десния страничен стълб.

БОТЕВ ПД - БЕРОЕ 4:1