България показа характер, победи Босна и запази надежда

България извоюва трудна победа срещу коравия тим на Босна и Херцеговина в група К от световните квалификации. В пресявките за Мондиал 2019 в Китай националите се пребориха за успеха срещу босненските си съперници, надигравайки ги с 89:82 (25:22, 20:29, 27:16, 17:15) в “Арена Ботевград”, а така запазиха надеждата за класиране, макар и минимална, жива.

Гостите започнаха по-добре и поведоха с 3:8 след само три минути баскетбол, но две поредни тройки на Чавдар Костов дадоха началото на силна българска серия, изравнила до 14:14 в средата на частта. Българите поведоха за първи път при 19:18, а след това не изпуснаха лидерската позиция до края на частта, която дойде при резултат 25:22.

Добрите минути за България не спряха дотук, а втората четвърт започна с 10 безответни точки в босненския кош за най-голямата разлика досега - 35:22. Ролите обаче бързо се размениха и Босна заигра силно, заличавайки целия си пасив, за да възстанови равенството - 40:40 три минути преди почивката. Подемът в редиците на гостуващия тим остана и до полувремето, което дойде с шест точки пасив за българите и 45:51.

През третата четвърт българските национали показаха точно това, което Любомир Минчев иска от тях, а именно здрава защита. В рамките на третия период нашите допуснаха 16 точки вк оша си спрямо 29 през предходния, а след поредица от добри бързи атаки си върнаха водачеството - 72:67 след 30 минути.

Резултатността спадна в последната четвърт, а България успяваше да запази лидерството, но не и да се откъсне напред с комфортна преднина. В средата на частта България бе напред със 76:74, а след като двата отбора си размениха по едно неспортсменско нарушение, домакините останаха напред в резултата - 82:78 по-малко от три минути преди сирената. “Лъвовете” показаха характер, а освен това имаха и доза шанс, задържайки водачеството и поздравявайки се с четвъртата си победа в квалификациите - 89:82.

Божидар Аврамов с 20 точки за 18 минути като резерва бе най-резултатен за България, Александър Янев вкара 14 точки, Станимир Маринов остана с 13, а Чавдар Костов с 11 Миралем Халилович реализира 20 за Босна, докато Един Атич и Емир Сюлейманович вкараха по 17.

България има 4 победи и 5 загуби, а в понеделник гостува на Франция.

БЪЛГАРИЯ - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 89:82 (25:22, 20:29, 27:16, 17:15)

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 13, Павел Маринов 6, Чавдар Костов 11, Димитър Димитров 7, Николай Вангелов 3 (Станислав Ваклинов 4, Александър Янев 14, Божидар Аврамов 20, Венцислав Петков 5, Христо Захариев 6)

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: Адин Врабац 6, Един Атич 17, Сани Чампара, Миралем Халилович 20, Емир Сюлейманович 17 (Недим Буза, Алмир Хасандич 13, Ади Захирагич 8, Харис Делалич, Ибрахим Дурмо, Исмет Сейфич 1)