Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

БГ Щиинца с драматична победа за Купата на CEV

Румънският волейболен отбор на Щиинца (Бакъу), където играят три български националки - Кристина Гунчева, Ивелина Монова и Славина Колева, започна с драматична победа участието си във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Волейболистките на Щиинца надделяха много трудно като гости на сръбския Железничар (Лайковац), където пък играе българката Ралица Василева, а треньор е бившият селекционер на националния ни отбор Драгутин Балтич, с 3:2 (20:25, 25:22, 25:21, 13:25, 15:10) в първи мач от 1/16-финалите на турнира, игран пред около 1000 зрители.

Срещата-реванш е в сряда (5 декември) от 17,00 часа българско време в Румъния. При нова победа Щиинца ще се класират за 1/8-финалите за Купата на CEV, където ги очаква холандския Слидрехт. Същото важи и за Ралица Василева и съотборничките й, като единствено при успех 3:2 за сръбския тим, ще се играе т.нар. "златен" гейм.

Славина Колева изигра много силен мач за Щиинца и стана втора по резултатност с 15 точки (1 блок, 1 ас, 34% ефективност в атака и 26% позитивно посрещане) за успеха. Най-полезна за румънките бе Лоредана Филипас с 20 точки (1 блок и 42% ефективност в атака) за победата. Ивелина Монова също се представи на ниво цял мач и завърши с 35% позитивно и 23% перфектно посрещане. Разпределителката Кристина Гунчева пък влезе като резерва във втория гейм и остана в игра до края на четвъртата част, но без да се отчете с нито една точка.

От друга страна Ралица Василева влизаше като резерва в отделни геймове за домакините и завърши с 3 точки (43% ефективност в атака). Най-резултатни за Железничар станаха Йелена Олуич (1 блок, 1 ас, 40% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане) и резервата Николина Лукич (2 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане) с по 16 точки.