Берое с отличен дебют в Европа

Женският волейболен отбор на Берое (Стара Загора) направи отличен дебют в европейските клубни турнири. Воденият от треньора Петър Дочев тим надигра категорично у дома гръцкия Арис (Солун) с 3:0 (26:24, 25:23, 25:19) в първи мач от 1/16-финалите на третия по сила евротурнир "Чалъндж къп", игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Иван Вазов" в Стара Загора.

Срещата-реванш между двата тима е във вторник (4 декември) от 20,30 часа в Солун. Берое се нуждае само от два спечелени гейма, за да се класира за 1/8-финалите на турнира, където ги очаква френския гранд Волеро (Льо Кане), с българските националки Гергана Димитрова и Мира Тодорова в състава си.

Домакините от Берое започнаха мощно още в първия гейм. При оспорвана игра и много динамика, оставила без дъх емоционалната публика в залата, старозагорки тръгнаха добре в мача и водеха с комфортна преднина от 4-5 точки. Окуражавани от агитките на фенклуба на Берое, близо 40 членна агитка на футболни фенове, старозагорската публика и целият състав на Казанлък Волей заедно с ръководството на клуба, момичетата в "зелено-бяло" заиграха като отбор от европейско ниво. Истинска интрига се разви в последните минути на първата част, когато гъркините успяха да изравнят при 24:24, но старозагорки демонстрираха добра психика и успяха да спечелят с 26:24.

Пробойни в посрещането и индивидуални грешки станаха причина за изоставане в началото на втората част за старозагорки. Възпитаничките на Петър Дочев успяха да изравнят при 13:13 и поведоха на свой ред. Пред пълната и шумна зала, викаща с пълно гърло "Берое"се разрази истинка битка за всяка точка. Дълги разигравания, няколко поредни точки на Хелена Перич и Берое отново дръпна напред до поредно изравняване при 21:21. Берое нагрупа значителна преднина, но ситуацията от първата част се повтори. Интригата продължи до последно, а инфарктните минути в края на гейма направиха спечелването му още по сладко. С 25:23 Берое затвори и втория гейм.

Берое и Арис се гонеха точка за точка и в третата част. Гостенките заиграха доста агресивно и търсеха успеха в гейма на всяка цена, но старозагорки успяха да обърнат мача след 15:15 със серия от блокади. Берое взе изтраданата си, но сладка победа срещу коравия тим на Арис след 25:19 и 3:0.

Най-полезна за Берое стана сръбкинята Хелена Перич с 16 точки (2 блока, 3 аса 52% ефективност в атака и 28% позитивно посрещане) за победата. За тима на Арис опитната кубинка Маделайн Монтаньо също реализира 16 точки (1 блок, 2 аса, 35% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане), а украинката Вероника Худима добави 14 точки (1 блок, 52% ефективност в атака и 39% позитивно посрещане), но и това не помогна за успех.

БЕРОЕ (СТАРА ЗАГОРА, БЪЛГАРИЯ) - АРИС (СОЛУН, ГЪРЦИЯ) 3:0 (26:24, 25:23, 25:19)
БЕРОЕ: Тамара Роганович 5, Веселина Григорова 9, Хелена Перич 16, Ваня Върбанова 8, Нора Богданова 3, Виолина Николова 4 - Патрисия Йончева-либеро (Радостина Маринова, Мария Кривошийска, Василена Папанова, Гергана Петрова, Диана Казакова-либеро)
Старши треньор: ПЕТЪР ДОЧЕВ
АРИС: Кристина Джурич 4, Анастасия Гугуси 9, Маделайн Монтаньо 16, Вероника Худима 14, Наталия Метакса 3, Анна Питта 6 - Мария Хициу-либеро (Елена Бака, Елпиники Зоиду)
Старши треньор: СТЕЛИОС КУТУНИДИС.