Нефтохимик допусна драматичен обрат срещу белгийци за Купата на CEV

Волейболният шампион на България Нефтохимик 2010 (Бургас) тръгна с драматична загуба във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Воденият от Найден Найденов тим, който по-рано отпадна от Шампионската лига, допусна изключелно драматичен обрат от 2:0 до крайното 2:3 (25:21, 25:23, 22:25, 21:25, 22:24) като гост на белгийския ПАР-КАЙ (Менен) в първия мач от 1/16-финалите на турнира, игран късно тази вечер пред едва около 200 зрители в Рьозеларе.

Срещата-реванш е във вторник (4 декември) от 18,30 часа в зала "Младост" в Бургас. Бургазлии се нуждаят от победа с 3:0 или 3:1 гейма, за да продължат напред към 1/8-финалите за Купата на CEV, където ги очаква победителя от норвежкия сблъсък между Фьорде и Викинг ТИФ (Берген). При успех с 3:2 пък, ще се играе т.нар. "златен" гейм.

В първия гейм шампионите от Нефтохимик доминираха изцяло на полето и закономерно поведоха с 1:0 след 25:21. Втората част тръгна силно за бургазлии, след което домакините от Менен изравниха и обърнаха резултата. Въпреки това, Нефтохимик спечели гейма с минималното 25:23 за 2:0. Третия гейм стартира с добра преднина за българския тим - 14:9, но впоследствие играта тръгна точка за точка. На няколко пъти двата отбора си разменяха водачеството, като момчетата на Найден Найденов оставаха на 1-2 точки от домакините, които успяха да наложат волята си и намалят пасива на 1:2 след 25:22.

Последва равностоен четвърти гейм, където Нефтохимик получи своите шансове, но домакините от Менен излязоха напред с няколко точки и това се оказа решаващо. Шампионите от Бургас се доближаваха до съперника, но в крайна сметка се стигна до тайбрек след 25:21 за Менен. Там играта бе равностойна, двата тима се бореха за всяка точка. Драмата бе пълна, битката бе докрай, но в крайна сметка домакините от Менен измъкнаха крайния успех след 24:22 и 3:2 гейма.

Най-резултатен за Нефтохимик бе капитанът Георги Петров с 21 точки (5 блока!, 50% ефективност в атака и 49% позитивно посрещане). Младите руснаци Дмитрий Яковлев (2 блока, 1 ас и 36% ефективност в атака) и Савелий Поздняков (2 блока, 1 ас, 54% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) добавиха 18 и 17 точки, но и това не помогна за успех.

За домакините от Менен холандската "машина за точки" Женте Де Врийс заби 25 (2 блока, 1 ас и 51% ефективност в атака) за победата. Уанес Де Бюл реализира още 18 точки (7 блока!, 1 ас и 53% ефективност в атака) за успеха.

ПАР-КАЙ (МЕНЕН, БЕЛГИЯ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 25:21, 24:22)
МЕНЕН: Шавиер Фолгуера Еструга 1, Женте Де Врийс 25, Елдин Демирович 7, Аншел Вер Ееке 7, Желле Синесаел 13, Уанес Де Бюл 18 - Луи Щоер-либеро (Едвинас Вашкелис 1, Базил Андриесен, Жил Ван Де Кавейе 13, Ларс Мадсен, Жент Биле-либеро)
Старши треньор: РАТКО ПЕРИС
НЕФТОХИМИК 2010: Любомир Агонцев 4, Дмитрий Яковлев 18, Савелий Поздняков 17, Георги Петров 21, Николай Къртев 15, Илия Петков 6 - Теодор Салпаров-либеро (Денис Карягин, Димо Димов, Александър Симеонов 4)
Старши треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ.