Ивет Лалова: В атлетиката има все по-малко пари

Ивет Лалова: В атлетиката има все по-малко пари

Вече с 14 години стаж в професионалния спорт, Ивет Лалова е компетентен събеседник по темите, засягащи не само леката атлетика, но и тези извън пределите на стадиона. Европейската шампионка на 100 м от 2012 г. неизменно е сред най-бързите на света, а мнението се зачита и във високите нива на спорта. Най-бързата българка говори по темата в интервю за BGathletic.com.

 

– Ивет, започна четвъртият ти мандат в Комисията на атлетите към Европейската атлетика. Чува ли се гласът на спортистите от хората, които вземат решенията?

– Това, което можем да правим ние, е да даваме предложения към по-високи инстанции в Европейската атлетика. Засега имаме успехи. Последно коментирахме ранкинг системата, която ИААФ няма да въведе от следващата година. Изпратихме мнение, че категоризациите на турнири и състезания не са в полза на състезателите. И се радвам, че след всичко има позитивен резултат, поне засега, за атлетите.

 

– Ти самата одобряваш ли ранкинг системата, която ще доближи леката атлетика до тениса и ще отпаднат нормативите за участие на големи първенства?

– Това ще бъде огромна промяна. Ще бъде голяма провокация за всички атлети и наистина трябва да видим какво точно ще се случи с развитието . Радвам се, че тази промяна няма да се случи идната година. Това, което обсъждахме много с колегите в Комисията, е, че системата крие голям риск елитните атлети да станат още по-елитни. А пък много млади състезатели, които са под 23 г. и които нямат възможност да стигнат до комерсиалните турнири и състезания, които носят много точки, ще изпаднат и съществува вероятността да загубим много от тях за атлетиката. Сега работим в тази насока – да видим как може да се изгради мрежа на подкрепа за тези млади спортисти, които са в прехода от под 23 г. до елитния спорт. Моето мнение е, че атлетите, които имат сигурни участия в Диамантените лиги, ще бъдат бронирани и с по-малко стартове ще са с призови места в ранглистата. Докато на други ще им бъде по-трудно. Но фалшивите резултати ще отпаднат и няма да има възможност някой да се класира на голямо първенство по некоректен начин.

 

– Нормативите сега сякаш са самоцел за голяма част от атлетите.

– Смятам, че те трябва да идват в етапа на подготовката. Но за много голяма част от атлетите те са трудност и неизбежно се превръщат в самоцел, т.е. целта ми за годината е да покрия норматива. Пък от там нататък… Мисля, че по-скоро е работа на треньорите да са планирали правилно подготовката, за да може ти да достигнеш един пик, в който да покриеш този норматив, но след това да можеш да продължиш нататък и да задържиш формата и да не падаш в резултатите.

 

– Каква е твоята рецепта да си успешен при подрастващите, но и при мъже и жени?

– Казвала съм, че моето оцеляване в спорта се дължи на първия ми треньор Константин Миланов и на начина, по който той ме е тренирал като малка. Аз наистина започнах много късно. Обичам да се шегувам, че разбрах какво са истински и тежки тренировки чак на 30 г., когато отидох да тренирам при Роберто Бономи в Италия. Разликата е огромна. Затова, на първо място, смятам, че трябва да се тренира правилно. Когато един млад организъм бъде натиснат малко повече, той бързо дава резултати. Но трябва винаги да се има предвид, че това в дългосрочен план може да бъде риск – да има застой или да дойдат много травми твърде рано. Затова съм много благодарна на Коце Миланов, че ме тренира много внимателно. Може би до 20-годишна възраст, докато не бягах първите си резултати, аз тренирах много леко.
Яна Касова, bgathletic.com
Цялото интервю ТУК!!!
Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти