Победа за Хамилтън във финала на сезона, Алонсо си взе довиждане с Формула 1

Люис Хамилтън вече спечели титлата при пилотите, а Мерцедес се наложиха при конструкторите. Въпреки успехите Люис спечели и квалификацията вчера с рекордна обиколка и по нищо не му личи да връща газта. Британецът обаче показа глада си за успехи и по безапелационен начин стигна до 11-ата си победа под прожекторите на днешната Гран При на Абу Даби. Единственият конкурент на британеца в последните години – Себастиан Фетел от Ферари, остана втори, на същата позиция германецът приключи и в шампионата при пилотите. Трети на почетната стълбичка се качи младата звезда на Ред Бул Макс Верстапен.
Днес довиждане с Формула 1 пък си взе легендарният пилот и двукратен световен шампион от 2005 и 2006 година Фернандо Алонсо в последния си старт за тима на Макларън след дълги години на разочарования.

При изгасването на червените светлини Люис Хамилтън поведе уверено колоната, след като стартира добре и не даде шанс на конкурентите си да го атакуват. Зад гърба на британеца се залепи неговият съотборник в Мерцедес Валтери Ботас. Себастиан Фетел запази третата си позиция, следван от съотборника си в Скудерия Кими Райконен. Финландецът кара за последен път в кариерата си за отбора на Ферари.

Шарл Леклер стартира много добре и от осма позиция вече се намира на пето място, а в същото време Макс Верстапен потъна до средата на колоната. В 6-ата обиколка тежък инцидент между Нико Хюлкенберг от Рено и Ромен Грожан от Хаас прати Нико във въздуха и след едно превъртане германецът приключи надпреварата с главата надолу. За щастие Хюлкенберг се отърва без наранявания и излезе сам от пострадалия болид, след като бе обърнат на гуми от стюардите на пистата.
В едва осмата обиколка се стигна и до отпадане заради технически проблем в болида на Кими Райконен. Финландецът не заслужаваше да завърши кариерата си във Ферари по този начин, след като от следващата година се завръща в отбора, с който направи дебюта си във Формула 1 – Заубер.
В 16-ата обиколка Себастиан Фетел влезе за първи път в бокса и се върна на пистата на пета позиция.
В средата на състезанието се появиха леки капки дъжд и върнаха всички надежди за интересен развой на битката. От организаторите съобщиха и за гръмотевици, видени от телевизионните хеликоптери.
В 35-ата обиколка Фетел догони Ботас и след две атаки успя без особени проблеми да изпревари втория пилот на Мерцедес. Така Себастиан зае втората позиция и се доближи до първото място. Четирикратният световен шампион започна да топи преднината на лидера Хамилтън и вече изостава само на пет секунди от британеца.
На финала в Абу Даби Фетел не успя да притесни Хамилтън и така британецът спечели вечерната надпревара. Така вече петкратният световен шампион приключи сезон 2018 като един от най-успешните в кариерата си. Себастиан, както и в генералното класиране при пилотите, завърши на второ място. Германският лидер на Ферари ще трябва да промени нещо през 2019 година, ако иска да прекъсне доминацията на Мерцедес и Хамилтън.
Трети на почетната стълбичка се качи Макс Верстапен от отбора на Ред Бул. Четвърти зад него финишира Даниел Рикардо, който днес се състезава за последен път като съотборник на Макс в Ред Бул. Топ пет допълни вторият пилот на Мерцедес Валтери Ботас, който тотално разочарова с представянето си в днешната надпревара.