Тотнъм развинти непобедимия Челси и се изкачи на трето място (видео)

Тотнъм надигра тотално Челси на "Уембли" и заслужено победи "сините" с 3:1 в лондонското дерби от 13-ия кръг на Премиър лийг. Деле Али (8') и Хари Кейн (16') дадоха ранен аванс на домакините, а след почивката Хюн-Мин Сон сложи точка на спора. Оливие Жиру (85') вкара почетния гол за гостите. Така Тотнъм нанесе първа загуба на Челси от началото на сезона и сложи край на серията от 18 поредни срещи във всички турнири без поражение за тима на Маурицио Сари. Двата отбора пък размениха местата си в класирането и "шпорите" вече заемат трета позиция с две точки преднина пред днешния си съперник.

Маурисио Почетино бе направил четири промени. Хюн-Мин Сон, Кристиан Ериксен, Серж Орие и Ерик Дайър започнаха, докато Ерик Ламела и Лукас Моура останаха на пейката за началото.

Маурицио Сари заложи на същите 11, които стартираха и при нулевото равенство с Евертън в предишния кръг. Това означаваше, че Матео Ковачич бе готов да започне, въпреки че имаше проблеми, заради които не игра за Хърватия срещу Англия. Рос Баркли остана сред резервите за началото.

Тотнъм започна много силно това дерби. В четвърта минута Кейн засече с глава след центриране на Орие, но Кепа спаси. Четири минути след това Ериксен центрира брилянтно от свободен удар, а Али засече на близката греда, вкарвайки шестия си гол в пет мача срещу Челси.

В 10-ата минута Сон направи двойно с Ериксен, след което кореецът излезе на чиста позиция, но стреля над вратата. Три минути след това Кепа се намеси добре след нов удар на Сон от малък ъгъл.

В 14-ата минута Еден Азар имаше основателни претенции за дузпа, след като бе съборен от Фойт, но Мартин Аткинсън даде знак играта да продължи.

Хари Кейн удвои в 16-ата минута след удар от 25 метра. Давид Луис пропусна възможността да блокира изстрела, като вместо това се отдръпна, а топката влезе в ъгъла на Кепа, който не помръдна - 2:0.
В 30-ата минута стражът на Челси спаси опасен удар с глава на Алдервейрелд, който засече поредното центриране на Ериксен.
В добавеното време на първата част Кепа отново спаси Челси, след като изби удар от воле на Сон, който бе насочен към ъгъла.
Челси натисна в началото на второто полувреме, но Ковачич и Вилиан стреляха над вратата.

В 54-тата минута обаче Сон сложи точка на този спор, след като получи от Али при една контраатака на домакините, след което проби на скорост, преодоля Жоржиньо и стреля в далечния ъгъл за 3:0.
До края пропуски на Хари Кейн и Деле Али лишиха "шпорите" от още по-изразителен успех.
Резервата Оливие Жиру все пак върна един гол пет минути преди края, когато засече с глава центриране на Аспиликуета. Това бе негово първо попадение в Премиър лийг за сезона.

Тотнъм вече има 30 точки - три по-малко от Ливърпул и пет зад лидера Манчестър Сити. Челси падна на четвърто място с 28 пункта. За "сините" това е втори пореден двубой без победа, след като в предишния кръг тимът на Сари завърши 0:0 с Евертън на "Стамфорд Бридж".