България изпусна Словения и завърши на второ място (видео+галерия)

Националният отбор на България не успя да победи Словения и остана на второ място в крайното класиране на група 3 в Лига "С" от Лигата на нациите. "Трикольорите" стигнаха само до 1:1 срещу Йосип Иличич и компания, като завършиха кампанията с 11 точки. Момчетата на Петър Хубчев се раздадоха в мразовитата столична вечер, но това не се оказа достатъчно, за да спечелят първото място, което остана за Норвегия. Скандинавците взеха очакваната си победа в Никозия над Кипър с 2:0, като завършиха еднолично на върха с 13 точки и се изкачват в Лига "Б".

"Лъвовете" пък могат да съжаляват, че не успяха да завършат турнира с победа. Родните национали първо поведоха чрез резервата Галин Иванов в 68-ата минута, но в 75-ата минута Зайц матира Гошо Петков, който спаси тима от загуба в 91-ата минута, когато Роман Безяк остана сам срещу него. В предишните минути обаче колегата му Белец беше страхотен, като спря последователно Костадинов, Василев и Ивелин Попов, които излязоха на чисти позиции. Представителният ни състав започна кампанията с три поредни победи срещу всички съперници в групата, но след това загуби в Осло, преди да завърши с две поредни равенства, в които при повече класа в атака можеше да спечели и сега да бъде полуфиналист в Лига "С".
Преди началото на днешните мачове в групата България бе с равни точки с лидера Норвегия, като и двата тима имаха по 10. В преките двубои те също бяха с абсолютно равни показатели, след като си размениха по една победа с по 1:0. Скандинавците обаче имаха предимство в головата разлика, която бе 5:2, докато нашата бе 6:4. Именно затова България очакваше или издънка на скандинавците, или трябваше да постигне победа с по-голям резултат от Норвегия.
Селекционерът Петър Хубчев направи три промени в състава от равенството 1:1 срещу Кипър преди дни. Освен Тодор Неделев, който бе наказан, Божидар Краев, който е болен, Галин Иванов остана на пейката, а на тяхно място излязоха Николай Димитров, Станислав Костов и Спас Делев. Хичо бе титуляр за първи път от 2010 година, а Костов направи дебют от първата минута за "трикольорите". Делев пък излезе за първи път през този турнир сред 11-те.
България - Словения@@@

Вратарят Георги Петков подобри своя собствен рекорд. В Никозия стана най-възрастният страж в Европа с официален мач за националния отбор - 42 години и 253 дни. Пред него в защита започнаха Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Неделяков. Георги Костадинов, Симеон Славчев бяха опорните халфове, докато Николай Димитров, Ивелин Попов и Спас Делев действаше зад Станислав Костов.

Звездата на гостите Иличич се завърна за Словения, като беше най-опасният играч на съперника.

България - Словения@@@ Преди срещата ръководството на БФС припомни с видео материал за 25-годишния юбилей от "Парк де Пренс", който беше отпразнуван преди два дни.

Едва няколко хиляди зрители посетиха срещата в много студеното време на стадион "Васил Левски".

Първият точен удар беше на Страхил Попов, който стреля отдалеч в 9-ата минута, но Белец без проблем спаси. Вербич направи голям пропуск в 11-ата минута. Той засече остро центриране на Безяк, но за щастие на Петков топката мина над гредата.

126 България - Словения 1:1

В 15-ата минута Костов пропусна добра възможност, когато прати топката над вратата след подаване на Недялков. Последваха равностойни минути с много битка на терена. Нападателят Костов след самостоятелна акция стреля силно в 33-ата минута, но отново малко над гредата. Последва добър пробив на Костадинов, който доведе само до ъглов удар.

Втората част започна с две опасни центрирания пред Петков. После България натисна, но Ивелин Попов пропусна с глава в 49-ата минута. Капитанът беше намерен от Страхил Попов и прати коженото кълбо в ръцете на Белец.

Костов беше заменен от Василев, а Иличич пропусна отличен шанс в 62-ата минута. България - Словения@@@ Галин Иванов влезе на мястото на Димитров, като смените дадоха свежест в атаката. Така при поредното центриране на Страхил Попов, Иванов с плонж вкара своя дебютен гол за България. Това се случи в 68-ата минута, а асистенцията пък беше четвърта за десния защитник в турнира. "Лъвовете" вече имаха нужда от още два гола, за да стана първи, след като Норвегия имаше комфортен аванс.

Петър Занев влезе на мястото на Спас Делев, а Недялков отиде по-напред, но за съжаление Зайц изравни в 75-ата минута, когато беше оставен непокрит и не остави шансове на Петков. Халфът на Емполи се разписа и в първата среща.

България - Словения@@@ Играчите на Хубчев направиха всичко, за да стигнат до трите точки, но страхотни изяви на Белец спряха българите. Вратарят на Сампдория първо изби изстрел на Костадинов в 89-ата минута, а в 90-ата минута спря излезлите сами срещу негов Василев и след това Попов. България - Словения@@@ При последвалата атака Безяк можеше да донесе първа победа за Словения, но Петков беше блестящ и резултатът остана 1:1.

Словенците завърши на последно място с три равенства, след като започнаха с три загуби, а България финишира на второ място.

Сега България чака жребия за квалификациите за Евро 2020, за да види срещу кого ще се изправи в битката за местата на следващото европейско първенство. При положение, че Норвегия се класира чрез квалификациите, а "лъвовоте" не успеят, родните национали ще могат да участват в плейофите за Лига С през март 2020 година.