Зверев шокира Джокович и е новият шампион в Лондон

Александър Зверев постигна изненадващо убедителна победа над световния номер 1 Новак Джокович с 6:4, 6:3 и триумфира на Финалите на ATP в Лондон. 21-годишният германец изигра почти безгрешен мач и повали сърбина, който изглеждаше непобедим от "Уимбълдън" насам. Зверев стигна до крайната победа след само 1 час и 20 минути игра и вдигна най-големия трофей в кариерата си.

Саша стана първият германец с титлата на Финалите на ATP в Лондон след Борис Бекер. Той наследява Григор Димитров като шампион в Лондон. Миналата година българинът бе блестящ там и след пет поредни победи вдигна трофея.

Статистиката на двубоя нагледно демонстрира превъзходството на Зверев, който завърши с 20 печеливши удара и 18 непредизвикани грешки срещу само 7 уинъра от ракетата на Джокович и 23 непредизвикани грешки. Саша загуби от сърбина по-рано през седмицата. В груповата фаза Новак бе убедителен и спечели с 6:4, 6:1. След това обаче Зверев впечанли при второто си участие в Лондон, като стигна до първия си финал, след като отстрани Роджър Федерер на полуфиналите.

Джокович влезе във финала като абсолютен фаворит, но от самото начало Зверев показа, че ще е равностоен съперник. Двамата убедително взимаха подаванията си в началото, но германецът не показваше никакви колебания. При 4:4 и сервис на сърбина Новак прати форхенд в аут и се стигна до първия шанс за пробив от началото на срещата. Поставен под напрежение, Джокович прати форхенд в мрежата и бе пробив за първи път от началото на турнира.

Когато трябваше да сервираш за сета, ръката на Саша не само не трепна, но той бе блестящ. Германецът започна гейма с три поредни аса. Съперникът му успя да вземе една точка, но секунди по-късно Зверев сложи край на първия сет след 39 минути игра. В него той бе отличен на сервис, като завърши със седем аса и 88% спечелени точки при вкаран първи начален удар.

Колебанията на Джокович се пренесоха и във втория сет. Той бе далеч от най-добрата си форма, а съперникът му се възползваше от всяка демонстрация на слабост. Зверев стигна до пробив още в първия гейм, но веднага след това върна жеста. Новак изравни за 1:1 и всички очакваха да направи някакво завръщане в мача и поне да затрудни Саша.

Германецът продължаваше да играе изключително стабилно. Той печелеше дългите разигравания, което обезсърчи съперника му. Зверев проби отново за 2:1 и вече взе конкрол върху сета. Младокът не се разколеба от момента и печелеше сервис геймовете си, като не даде шанс на Новак да си помисли за обрат. Той запази преднината си и приключи мача с нов пробив за 6:3 във втория сет.

21-годишният Зверев ще завърши годината като четвърти в световната ранглиста. Това е неговата десета титла и четвърта през сезона, след като по-рано спечели турнирите в Мюнхен и Вашингтон и Мастърса в Париж.