Винялес спечели полпозишън на финала на сезона в MotoGP, Маркес извади рамото си

Пилотът на Yamaha Маверик Винялес спечели първата си квалификация в MotoGP от Гран При на Арагон през 2017 г., докато съотборникът му Валентино Роси остана едва 16-и. Винялес трябваше да премине и през Q1 заради слабите си времена в тренировките, но въпреки това записа най-добрата обиколка на изсъхналата, но студена писта "Рикардо Тормо".

Шампионът с Honda Марк Маркес падна с мотора си още в първата си обиколка и извади рамото си. Той веднага бе отведен в щаба на отбора си, където вероятно лявото рамо бе наместено. Шест минути по-късно испанецът се качи върху втория си мотор и излезе на пистата.

В началото на сесията пилотите с Ducati Данило Петручи, Андреа Довицозо и Джак Милър записаха най-добрите обиколки. Те окупираха първите места до около пет минути преди финала на квалификацията. Милър претърпя поредно падане малко преди да бъде показан карирания флаг и не успя да осъществи последна атака.

В този момент Винялес даде всичко от себе си и излезе начело. Със следващата си предпоследна обиколка той подобри още повече времето си, а Алекс Ринс със Suzuki излезе малко зад него на втората позиция. Довициозо записа още една добра обиколка, която му гарантира третото място. Данило Петручи ще стартира утре във Валенсия четвърти, следван от Маркес, който героично спечели пета стартова позиция.

Пол Еспергаро с КТМ се радва на най-добрата си квалификация с шеста позиция, следван от втория пилот на Suzuki Андреа Яноне и от брат си с Aprilia Алейш Еспергаро, с което в топ 8 място намери пилот от всеки един от шестте конструктора и то с разлика между Винялес и Алейш от едва 0.318 секунди.

Дано Педроса, за когото Гран При на Валенсия е емоционален момент заради края на кариерата му в кралския клас, ще тръгне девети.

Пред Валентино Роси ще стартира и Хорхе Лоренсо - от 13-о място. Испанецът все още се възстановява от контузия в китката.