50 години от легендарната победа на Левски със 7:2 срещу ЦСКА (видео)

Днес се навършват точно половин век от знаменитата победа на Левски със 7:2 над ЦСКА във Вечното дерби. На 17 ноември 1968 г. ЦСКА "Червено знаме" излиза като фаворит на Националния стадион "Васил Левски" пред 55 000 зрители, но хеттрик на Георги Аспарухов-Гунди, два гола на Янко Кирилов и по един на Сашо Костов и Борислав Богданов носят паметната победа на "сините".

А всичко започва толкова добре за "армейците"... Петър Жеков открива резултата в тяхна полза още във 2-ата минута. Вторият гол за "червените" обаче идва чак в 89-ата минута, когато Цецо Атанасов вкарва оформя крайния резултат.

И до ден-днешен от онзи спектакъл се разказват истории, вече добили статут на легенди. Може би най-любопитната е, че при резултат 5:1 Сашо Костов питал младия Цецо Атанасов дали е най-бързият в тима на ЦСКА и след като чул утвърдителния му отговор, го посъветвал: "Тичай тогава до "Армията" да донесеш вашето табло, защото вече няма къде да пишем головете".

Успехът е знаков за "сините", така че не е изненада, че 50-годишният юбилей ще бъде отбелязан подобаващо.

Това ще стане с филм, специално посветен на събитията на "Васил Левски" от 17 ноември 1968 година. Премиерата му ще се излъчи утре, 17 ноември, в кино "Одеон", от 14,00 часа.

Ще присъстват голяма част от героите за "сините" в онзи незабравим мач, както привърженици и легенди на Левски. Очаква се събитието да уважи и треньорът Славиша Стоянович.

Движещата сила и основоположник на филма е известният привърженик и бивш говорител на НФК - Петър Димитров.