Куп пропуски спряха България от първото място

Националният отбор на България пропусна уникален шанс да си върне първото място в група 3 на Лига "С" от Лигата на нациите. "Лъвовете" изиграха  най-силния си мач от началото на кампанията в гостуването на Кипър, но въпреки това стигнаха само до 1:1. На стадион "ГСП" в Никозия играчите на Петър Хубчев пропуснаха куп положения, а също така имаха претенции за четири дузпи (две от тях основателни), като накрая изравниха от 11-метров наказателен удар в 89-ата минута. Николай Димитров-Хичо беше точен, след като преди това в 24-ата минута Захариу даде аванс на домакините при първата им реална атака.

Това е първо равенство на "лъвовете", които имат 10 точки, колкото и лидерът Норвегия. Скандинавците също завършиха 1:1, като губеха почти до края на мача в Любляна. Северняците продължават да имат предимство от един гол пред родните национали, които имат шанс в последните 90 минути да спечелят групата. Словения гостува в София, а Кипър приема Норвегия.

Селекционерът Петър Хубчев заложи на Георги Петков на вратата, като родният страж влезе в историята не само на България, но и на Стария континент. Ветеранът от Славия стана най-възрастният вратар в Европа с мач за своята страна. Той стори това точно на 42 години и 253 дни. Роденият в Пазарджик страж игра първи мач за трикольорите от февруари 2009 година, когато пази в контролата с Швейцария (1:1).

Пред него в защита действаха Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Недялков, докато Георги Костадинов и Симеон Славчев бяха опорните халфове. В офанзивни позиции действаха Ивелин Попов, Галин Иванов, Тодор Неделев и Божидар Краев, който бе на върха на атаката.

Хубчев направи пет промени от загубата 0:1 от Норвегия
. На местата на Пламен Илиев, Иван Бандаловски, Божидар Чорбаджийски, Петър Занев и Кирил Десподов, започнаха Петков, Страхил Попов, Недялков, Краев и Иванов.

Захариу даде аванс на домакините в 24-ата минута. Голът дойде от нищото, тъй като "трикольорите" стояха по-добре на терена до този момент. Положения липсваха пред двете врати. Капитанът Попов тръгна на самостоятелна акция между трима и поиска фаул, падайки на земята, но реферът Ал Хаким не отсъди такова. Последва изритана напред топката, която изведе Захариу сам срещу Петков и той не сгреши.

Две минути след това Неделев подаде на Попов, чийто удар от три метра беше избит в ъглов удар.

Удар на Божиков с глава мина над вратата, а нов такъв на Бодуров излезе близо до дясната греда. "Лъвовете" натиснаха още повече, като в 37-ата минута Краев пропусна страхотна възможност да изравни. Младокът получи топката от Недялков, но стреля слабо и Панаи хвана пред голлинията. Секунди по-късно Ивелин Попов пропиля да се разпише останал сам срещу Панаи, който изби с крак. В последната минута преди почивката изстрел с глава на Костадинов мина покрай целта.

Втората част започна със сериозен натиск на българите, докато островитяните действаха на контраатака.

В 55-ата минута бомбен шут на Неделев беше избит от Панаи, който можеше да си вкара автогол, но топката излезе в корнер. Веднага след това Спас Делев и Николай Димитров смениха Краев и Иванов.
Кипърците подсилиха защитата с влизането на Йоану за Амраам. Последваха няколко спорни ситуации, като играчите на Хубчев имаха три пъти претенции за дузпа. Първо Попов беше избутан в наказателното полле в 61-ата минута, но шведският съдия Мохамед Ал-Хаким даде знак играта да продължи. Неделев също имаше претенции в 64-ата минута, а отново Попов пожела 11-метров наказателен удар след единоборство с бранител на кипърците.
Неделев получи жълт картон, който го вади от мача със Словения. След последвалото центриране Артиматас пропусна да удвои от няколко метра.

В 79-ата минута Делев също поиска дузпа, но реферът отново остана безмълвен, въпреки че защитникът не игра с топката. Станислав Костов пък дебютира за "лъвовете", сменяйки Славчев.

Страхотен Панаи спря България в 84-ата минута. Вратарят демонстрира страхотен рефлекс при удар с глава на Бодуров, а след това изпревари защитника и Костов, които се готвеха за добавка. Божиков с глава пък не уцели целта при следващото центриране.
Минута преди края на редовното време Лаифис фаулира Ивелин Попов, като този път дузпа имаше. Зад. топката застана Димитров, който майсторски реализира своето първо попадение за България в първата си официална среща от седем години. Още в следващата атака "лъвовете" пропуснаха да стигат до обрат, като Костов се размина с топката. Минута след това пореден изстрел на Божиков с глава беше избит от голлинията. Българите продължиха да търсят обрат до последната секунда, но Костов сбърка головото подаване и срещата завърши 1:1.
Така "трикольорите" пропуснаха уникален шанс да излязат на върха, тъй като Норвегия също изравни на Словения в края, като остава с предимство от един гол пред България преди последните 90 минути.

На "Васил Левски" България приема Словения, а Норвегия гостува на Кипър.

КИПЪР - БЪЛГАРИЯ 1:1
1:0 Захариу (24)
1:1 Димитров (89-дузпа)