Емоционалното сбогуване на Рууни и дебютни голове зарадваха "Уембли" (видео)

Уейн Рууни изигра 120-ия си и последен мач за националния отбор на Англия. Ветеранът се сбогува с националния отбор при класическата победа над САЩ с 3:0. Голмайстор №1 в историята на тима влезе като резерва през второто полувреме, но не успя да се разпише. Не това обаче беше най-важното. Публиката на "Уембли" възнагради с неспирни аплодисменти 33-годишния нападател, а младоците в селекцията на Гарет Саутгейт показаха, че отбора го чака добро бъдеще. Джеси Лингард, Трент Александър-Арнолд и дебютиралият Калъм Уилсън отбелязаха головете за убедителния успех на англичаните.

Статистиците отчетоха, че това е най-неопитната единайсеторка на Англия от 37 години. Калъм Уилсън и Люис Дънк дебютираха, а всички титуляри имаха общо 94 мача за Трите лъва - по-малко от срещите на Рууни.

В състава на САЩ имаше някои непознати имена, но и футболисти, които са добре познати в Англия, начело с бившия вратар на Астън Вила Брад Гузан и защитника на Нюкасъл ДеАндре Йедлин. Крилото на Борусия (Дортмунд) Кристиан Пулишич и сина на Джордж Уеа - Тимъти, също започнаха от първата минута.

Домакините подходиха агресивно, а Бен Чилуел беше изключително активен в първите минути. След центриране на Александър-Арнолд и удар с глава на Деле Али топката срещна гредата, но страничният съдия бе вдигнал флага за засада. В 9-ата минута Гузан сбърка и постави началото на контра на домакините, при която Джеси Лингард намери Уилсън, но нападателят не можа да отправи хубав удар.

Джейдън Санчо постоянно тормозеше защитата на "янките" и голът беше въпрос на време. Гостите създадоха само едно чисто положение до почивката, но Джонатан Пикфорд спря Пулишич. В 25-ата минута Деле Али намери Рашфорд и футболистът на Манчестър Юнайтед с прецизен изстрел откри резултата. Само две минути по-късно Джейдън Санчо пусна топката на пътя на връхлитащия Александър-Арнолд и неговият диагонален шут не остави шанс на Гузан - 2:0.

Защитникът на Ливърпул се превърна във втория най-млад голмайстор за Англия след Маркъс Рашфорд.

На старта на второто полувреме в игра за британците влезе още един дебютант - вратарят на Саутхамптън Алекс Маккарти. Дългоочакваният момент настъпи в 58-та минута, когато под бурните аплодисменти на целия стадион Уейн Рууни влезе на мястото на Лингард и получи капитанската лента. Домакините започнаха да насочват повечето от атаките си отляво, където застана Рууни, а той не пестеше сили и се връщаше да помага и в защита.

В 63-ата минута грешка на Александър-Арнолд позволи на Пулишич да открадне топката, но ударът на американския национал беше блокиран. Четвърт час преди края Рууни постави началото на атака, завършила с прострелно центриране към Улсън, който обаче не успя да засече добре топката и я прати в аут. Секунди по-късно Фабиан Делф сложи топката на крака на Калъм Уилсън и той ознаменува дебюта си с гол.

Попадение можеше да отбележи и Рууни. Ветеранът на два пъти имаше шанс да направи последния си мач за Англия още по-запомнящ се, но Брад Гузан не му позволи да се зарадва на гол №55 за Трите лъва.

За британците добра новина долетя и от Загреб, където Хърватия победи с 3:2 Испания. Това означава, че ако в неделя надвият хърватите у дома, момчетата на Гарет Саутгейт ще спечелят групата си в Лигата на нациите.

АНГЛИЯ - САЩ 3:0 (2:0)
1:0 Дж. Лингард (25)
2:0 Т. Александър-Арнолд (27)
3:0 К. Уилсън (77)