Юве съсече ентусиазма на Милан, Игуаин помогна с пропусната дузпа и червен картон (видео)

Шампионът Ювентус продължава победния си рейд в Серия "А". Отборът на Масимилиано Алегри се наложи с 2:0 като гост над Милан в дербито от 12-ия кръг и отново има аванс от 6 точки пред втория Наполи. Марио Манджукич откри резултата в 8-ата минута, а Кристиано Роналдо реши всичко в 81-ата.

Гонсало Игуаин се изправи срещу бившия си отбор, но прегоря в желанието си да се докаже и до голяма степен носи вина за поражението на Милан. Аржентинецът пропусна дузпа преди почивката, а в края на срещата получи червен картон, след като се нахвърли с обидни реплики срещу рефера Паоло Мацолени.

42 Милан - Ювентус 0:2

Мачът на "Сан Сиро"  предложи доста емоции, но класата на Юве си каза думата. Милан имаше своите шансове, но ги пропиля. "Червено-черните" прекъснаха серията си от 3 победи и останаха на пето място във временното класиране.

След паузата за националните отбори Юве ще е домакин на СПАЛ, а на Милан предстои тежко гостуване на Лацио.

Атаката на домакините се водеше от Игуаин, на когото се уповаваха тифозите на миланистите в молитвите си. Саму Кастийехо бе другото офанзивно оръжие на Дженаро Гатузо. Хакан Чалханоолу и Сусо действаха по двата фланга. Заради контузии аут от сблъсъка бяха защитниците Матео Мусакио, Матия Калдара и Андреа Конти. Давиде Калабрия не бе напълно възстановен и вместо него започна Иняцио Абате.

По повод отсъствието на Бонучи от титулярния състав, "Ла Стампа" написа, че самият той е поискал да не играе срещу отбора, чиито цветове защитаваше през миналия сезон.

От другата страна Алегри хвърли смъртоносен тризъбец, съставен от Пауло Дибала, Марио Манджукич и мегазвездата Кристиано Роналдо. Аржентинецът атакуваше от малко по-задна позиция.

В центъра на отбраната Меди Бенатия зае мястото до Джорджо Киелини, а крайни защитници бяха Алекс Сандро и Жоао Кансело.

Милан преследваше четвърти пореден успех в Серия "А", докато Юве пристигна непобеден в шампионата, но след загуба от манчестър Юнайтед в Шампионската лига.

"Росонерите" стартираха със самочувствие и си личеше желанието им да покажат, че не изпитват никакво притеснение срещу тима на Алегри. Бяха изминали обаче само 8 минути, когато Юве излезе напред в резултата. Алекс Сандро центрира от левия фланг, хърватинът скочи най-високо в наказателното поле и с глава вкара за 0:1. Минута по-късно, при абсолютно идентична ситуация, Манджукич можеше да се разпише още веднъж, но този път Алесио Романьоли предотврати опасността.

Постепенно домакините се съвзеха от ранния шок и опитаха да овладеят средата на терена, но им беше трудно срещу отлично сработените халфове на Юве. Кристиано в дълги периоди от първото полувреме оставаше изолиран, но пък Манджукич беше постоянна заплаха на "втория етаж".

В 26-ата минута Кансело получи много свободно пространство и центрира към Манджукич, но неговият удар беше твърде слаб, за да представлява трудност за Джанлуиджи Донарума. Дибала напомни за себе си с някои технични отигравания, а Бенатия фаулира грубо Бакайоко и си заработи жълт картон.

Мароканският национал се оказа в центъра на събитията и малко по-късно, когато игра с ръка в наказателното поле при пробив на Игуаин. Първоначално съдията Паоло Мацолени не посочи бялата точка, но след като се консултира със системата ВАР, даде дузпа за Милан. С отговорността се нагърби Игуаин. Аржентинецът стреля ниско, но Войчех Шчесни отгатна посоката и докосна топката, която след това се отби от гредата.

В края на полувремето никой от съперниците не успя да наложи надмощие, а в началото на второто отново домакините атакуваха повече. Активизира се Чалханоолу, който преди това бе почти незабележим.

Футболистите на Гатузо хвърлиха много сили в опит да пресират гостите още в тяхната половина, но "бианконерите" умело се измъкваха от капаните. В 55-ата минута Роналдо стреля, но Донарума спаси с лекота. Секунди по-късно Юве получи фаул в опасна близост до наказателното поле. Дибала завъртя топката технично и тя закачи десния страничен стълб.

След час игра Гатузо пусна жокера Патрик Кутроне вместо Кастийехо. Милан вдигна темпото, но контрите на Ювентус бяха опасни. При една от тях Роналдо се отскубна и шутира по диагонала, но Донарума внимаваше.

Ювентус се стремеше да не предприема никакви рискове в последните 20 минути и да запази статута си на единствения непобеден като гост отбор от първенствата в топ 5 на Европа. Милан натисна, но доста хаотично. Последните два коза на Гатузо бяха Фабио Борини и Диего Лаксалт.

Развръзката настъпи в 81-ата минута благодарение на Кристиано Роналдо. Португалецът беше на точното място след спасяване на Донарума и отблизо заби топката под гредата. Това е гол №8 на бившия ас на Реал в шампионата и той вече изостава само на едно попадение от водача в листата на стрелците Кшищоф Пьонтек.

Това развитие на събитията изкара извън нерви Игуаин. Аржентинецът беше санкциониран с жълт картон за спорно нарушение срещу Бенатия, след което побесня и се разкрещя в лицето на рефера Мацолени. Логично, последва червен картон, но Игуаин не спря да буйства. Нападателят дори се разплака в безсилието си.

Когато страстите утихнаха, интрига вече нямаше. Ювентус спокойно доигра мача и показа, че и без да играе на максимума на възможностите си, умее да печели дербитата.

МИЛАН - ЮВЕНТУС 0:2 (0:1)
0:1 М. Манджукич (8)
0:2 К. Роналдо (81)