Сити с класа над Юнайтед в дербито на Манчестър, "дяволите" вече са на 12 точки от върха (видео)

Шампионът Манчестър Сити спечели напълно заслужено 177-ото градско дерби срещу Манчестър Юнайтед с 3:1 на "Етихад Стейдиъм", благодарение на което се върна на първото място във временното класиране и се откъсна на 12 точки пред днешния си съперник. Това бе първи успех на "гражданите" у дома срещу "червените дяволи" от четири години насам. Давид Силва (12') откри резултата, а Серхио Агуеро (48') удвои, след като домакините започнаха много силно и двете полувремена. Антони Марсиал намали от дузпа в 58-ата минута с първия и единствен точен удар на гостите. Илкай Гюндоган сложи точка на спора четири минути преди края.

През миналия сезон "червените дяволи" стигнаха до сензационен обрат с 3:2 на този стадион, след като изоставаха с 0:2, и нанесоха последната до момента загуба на "гражданите" във Висшата лига.

Джосеп Гуардиола беше направил две промени в сравнение със състава, който победи с 6:0 Шахтьор (Донецк) през седмицата. Бенжамен Менди и Серхио Агуеро стартираха вместо Олександър Зинченко и Габриел Жезус.

Жозе Моуриньо не можеше да разчита на Пол Погба, който е контузен. Той бе заменен от Маруан Фелаини. Маркъс Рашфорд пък стартира вместо Алексис Санчес.

Още във втората минута Бернардо Силва отправи опасен удар от 22 метра, след който топката профуча встрани от вратата. Две минути след това Агуеро и Силва размениха подавания. Испанецът върна към голмайстора на Сити, който обаче се размина с топката. След това Фернандиньо стреля, но отново встрани от вратата.
Малко по-късно Силва изведе Стърлинг отляво, но Смолинг блокира. В деветата минута Агуеро засече с глава центриране от корнер, но ударът му бе изчистен пред голлинията. Впоследствие стана ясно, че аржентинецът е извършил нарушение в тази ситуация.

Началният натиск на домакините даде резултат в 12-ата минута. Стърлинг центрира много добре към далечната греда, Бернардо Силва успя да достигне до топката и да я върне успоредно на голлинията. Давид Силва си пое, след което простреля Де Хеа отблизо.
След 20-ата минута "червените дяволи" изнесоха малко повече играта, но така и не успяваха да стигнат до голова възможност.
В края на полувремето "гражданите" отново натиснаха. В 43-тата минута Ерера сбърка при изнасянето на топката, Бернардо Силва изведе Агуеро зад гърба на Линдельоф и Смолинг. Аржентинецът опита изстрел от малък ъгъл, но топката се оплете във външната страна на мрежата.
Само три минути след подновяването на играта Сити нанесе втори удар. Лингард загуби в центъра, Агуеро тръгна на двойно подаване с Марез, след което стреля силно в близкия ъгъл. Топката мина между ръцете на Де Хеа - 2:0.
Натискът на "гражданите" продължи и в следващите минути, но Стърлинг пропиля две добри атаки на домакините. В 56-ата минута Ромелу Лукаку влезе на мястото на Лингард. Това веднага имаше ефект. Още с първото си докосване в мача белгиецът спечели дузпа за своя отбор, след като бе фаулиран от Едерсон. Антони Марсиал бе точен от бялата точка, намалявайки преднината на Сити в 58-ата минута. Това бе и първият точен удар на "червените дяволи" в днешния двубой.
В 73-тата минута Жозе Моуриньо направи двойна смяна, включвайки в игра Алексис Санчес и Хуан Мата.
Минута след това домакините организираха много скоростна атака, която обаче завърши с изключително неточен удар на Льорой Сане.
Гостите не успяха да наложат някакъв натиск, след като намалиха резултата. Вместо това в 86-ата минута Илкай Гюндоган сложи точка на спора, след като бе оставен сам пред малкото наказателно поле, овладя добре поредното прецизно центриране на Бернардо Силва и стреля отблизо покрай Де Хеа - 3:1. Цялото нападение на "гражданите" бе изградено от 44 подавания.
Манчестър Сити има 32 точки на върха в класирането - с две повече от Ливърпул и с четири пред Челси. Манчестър Юнайтед е на осма позиция, като "червените дяволи" вече изостават на 12 точки от първото място и на седем от топ 4.