Борусия (Дортмунд) срази Байерн в епичен сблъсък и вече е фаворит (видео)

В един от най-атрактивните мачове за последните години в Бундеслигата Борусия (Дортмунд) пребори Байерн (Мюнхен) с 3:2 и вече няма как да избяга от етикета "фаворит" за титлата, независимо че е изминала само 1/3 от шампионата. С този успех "жълто-черните" дръпнаха със 7 точки пред баварците след 11 кръга. Между двата тима се намира Борусия (Мьонхенгладбах), който е с 4 точки зад вестфалци. Роберт Левандовски (26', 52') на два пъти извеждаше мюнхенци напред, но Марко Ройс (49', 67'-дузпа) изравняваше, а резервата Пако Алкасер (73') донесе триумфа на своите.
Освен това историята сочи, че никога досега Байерн не е успявал да компенсира такова изоставане на такъв етап от първенството. Сега предстои пауза и не е изключено да станем свидетели на треньорска смяна в редиците на баварците, независимо че ръководството твърди, че вярва в способностите на Нико Ковач.
Тази вечер неговият отбор изнесе отлично първо полувреме, в което максимално ограничи съперника, но след това се срина и инкасира три гола.
“Жълто-черните” излязоха с малко странен състав. Титуляри бяха Джейдън Санчо, Марио Гьотце, Якоб Бруун Ларсен и Марко Ройс, от които се очакваше да поставят гостите под напрежение, а на пейката бяха оставени Томас Дилейни, Кристиан Пулисик и Пако Алкасер, които правят много силна кампания досега. Титулярният вратар Роман Бюрки беше аут заради травма и беше заменен от Марвин Хитц.
Ковач заложи от първата минута на неубедителния в последно време Франк Рибери, след като Ариен Робен беше аут заради контузия. С леки проблеми е Хамес Родригес и затова си остана сред резервите, а титуляр вместо него беше Леон Горетцка. В центъра на защитата започнаха Матс Хумелс и Жером Боатенг, а Никлас Зюле и Ренато Санчес получиха шанс по-късно в двубоя.

Мачът започна с натиск на мюнхенци, които не позволиха на съперника да напусне половината си в първите пет минути. Дортмунд обаче отговори с контраатака в 10-ата минута, при която Ройс излезе сам срещу Мануел Нойер, но вратарят спаси.

В ответната атака Левандовски се озова на земята и поиска нарушение точно на границата на наказателното поле, но реферът не видя основания за такова.
Видно беше, че контраатаката ще е оръжието на вестфалци и в 15-ата минута при нова такава за малко топката да стигне до Санчо, който най-вероятно щеше да вкара.
Атаките се редяха една след друга, но баварците нападаха основно по лявото крило, където създаваха доста проблеми за домакините. Така в 24-ата минута Франк Рибери нямаше как да бъде спрян, но за радост на Борусия нямаше кой да засече подаването му.
В следващия случай обаче нищо не можеше да спаси "жълто-черните". Гнабри центрира към Левандовски и бившият нападател на домакините не даде шанс на Хитц - 1:0 за Байерн.
Гостите бяха на крачка от второ попадение в 33-ата минута, когато Рибери шутира с левия крак по диагонала, но стражът на Дортмунд отрази.
И след като Борусия тотално загуби битката в центъра през първата част, Люсиен Фавър реши да заложи на Махмуд Дахуд, който се появи на мястото на Вайгъл.
И на домакините бяха нужни само три минути, за да се върнат в мача. Ройс нахлу в наказателното поле и близо до аутлинията беше фаулиран от Нойер, за което съдията отсъди дузпа. Капитанът беше безгрешен от 11-те метра и резултатът беше изравнен - 1:1.
Нямаше обаче време за особена радост сред домакините, защото в 52-ата Левандовски пак реализира - 2:1 за Байерн.
Ройс беше на крачка от ново изравняване в 59-ата минута, когато пак се оказа очи в очи с Нойер, стреля покрай него, но в последния момент Йошуа Кимих успя да избие с тяло.
Тук Фавър заложи и на Алкасер на мястото на Гьотце. И испанецът можеше да реализира в 62-ата минута, когато Санчо се възползва от грешка на Хумелс и подаде на своя съотборник, но незнайно как той пропусна, а след него веднага това стори и Бруун Ларсен.
Още три минути и нов голям шанс пред Борусия. Този път пак Ройс се размина с попадението.
Нико Ковач беше забелязал, че Хумелс изнемогва и го замени със Зюле.
И все пак в 67-ата Ройс се реваншира с втори гол - 2:2, след като атрактивно засече подаване отдясно.
Дортмунд дори стигна до преднина в 73-ата минута, когато Алкасер излезе сам срещу Нойер и хладнокръвно го прехвърли за 3:2.
Борусия най-накрая стигна до желания аванс и можеше да избере любимата си изчаквателна позиция. Бързите футболисти в жълто постоянно тормозеха гостите, които пък заложиха на центрирания в наказателното поле, за което там вече се беше появил и Сандро Вагнер. На моменти атаките на Байерн бяха хаотични, но хубава такава в добавеното време завърши с прекрсен гол на Левандовски, който обаче правилно не беше зачетен заради засада.