Шампионска Лига

Ман Сити отвя Шахтьор, комична дузпа помогна на "гражданите" (видео+галерия)

07 ноември 2018 | 23:54 - Обновена
Английският шампион Манчестър Сити постигна убедителна победа с 6:0 при домакинството си на Шахтьор (Донецк) от 4-ия кръг на груповата фаза на Шампионската лига. Габриел Жезус се отчете с хеттрик (24', 72', 90+2'), а Давид Силва (13'), Рахийм Стърлинг (48') и Риад Марез (84') добавиха по още едно попадение.

Наставникът на домакините Джосеп Гуардиола заложи на традиционната схема 4-3-3. Едерсон бе изборът му на вратата, докато четиримата пред него бяха Кайл Уокър, Джон Стоунс, Аймерик Лапорт и Олександър Зинченко. В халфовата линия играха Бернардо Силва, Фернандиньо и капитанът в този двубой Давид Силва. Атаката водеше Габриел Жезус, а двете крила бяха Риад Марез и Рахийм Стърлинг.
Гостите от Донецк излязоха в схема 4-2-3-1. Андрий Пятов застана на вратата, а защитниците бяха Микола Матвиенко, Сергей Кривцов, Ярослав Ракитский и Исмайли. Тарас Степаненко и Майкон бяха опорните халфове, а пред тях играха капитанът Тайсон, Виктор Коваленко и Серхий Болбат. На върха на атаката беше бившият играч на ЦСКА Жуниор Мораеш.
Домакините не се забавиха с откриването на резултата. Това стана в 13-ата минута, когато отдясно на вратата Марез се справи по отличен начин с противниковата защита и достави топката на Силва, за който остана само да я прати във вратата на Шахтьор. В 24-ата Стърлинг сам се спъна в земята и падна театрално в противниковото наказателно поле, претендирайки за дузпа. Съдията Виктор Касай се подведе и отсъди такава. Жезус се зае с изпълнението и го превърна в гол. До края на полувремето играта се успокои и двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 2:0.
Преднината на "гражданите" набъбна до 3:0 още в началото на втората част. В 48-ата минута Стърлинг блесна не с актьорска игра, а със страхотен удар от границата на наказателното поле, който завърши в мрежата на гостите. Английският тим владееше инициативата и през тази част и логично стигна до четвърти гол. В 72-ата минута Касай отсъди втора дузпа за Сити за грубо влизане на Степаненко в краката на Силва. Жезус отново пое отговорността да бие наказателния удар и се разписа за втори път в мача по този начин.
В 84-ата минута грешка на гостите доведе до нов гол в тяхната врата, дело на Риад Марез. В добавеното време Шахтьор отново сгреши и алжирецът достави топката на Жезус, който лесно прехвърли излезлия напред Пятов за крайното 6:0.

След днешния си успех Манчестър Сити продължава да е лидер в група F с актив от 9 точки, докато Шахтьор е на последното място с 2. Втори е Лион с 6 пункта, а третият Хофенхайм има 3.
Бернардо Силва Бернардо Силва20 Тарас Степаненко6 Тарас Степаненко
Фернандиньо Фернандиньо25 Maycon de Andrade Barberan27 Maycon de Andrade Barberan
Риад Марезгол Риад Марез  84'
77' Тайсон  Тайсонизлиза
Габриел Жезусдузпа Габриел Жезус  72'
63' Жуниор Мораеш  Жуниор Мораешизлиза