Атлетико си отмъсти на Борусия Д (видео + галерия)

Атлетико Мадрид победи с 2:0 Борусия (Дортмунд) и се изравни с германския тим на върха в група “А” на Шампионската лига. Саул Нигес и Антоан Гризман бяха точни за тима на Диего Симеоне във всяко от полувремената. По този начин “дюшекчиите” си върнаха за разгромната загуба с 0:4 в предишния мач и до голяма степен сложиха край на интригата около първите две места. Борусия и Атлетико имат по 9 точки, а третият Брюж е с 4 и има само теоретични шансове за класиране на осминафиналите. На дъното остана Монако с едва 1 точка.

Атлетико трябваше да се реваншира на феновете си не само за тежкото поражение в Германия, но и за разочароващото равенство срещу Леганес през уикенда. Диего Симеоне беше пределно амбициран отборът му да измие срама от разгрома на “Сигнал Идуна Парк” и направи 4 промени в състава в сравнение с двубоя преди две седмици. Сред титулярите се появиха Хосе Хименес, Родри, Анхел Корея и Никола Калинич. Големите отсъстващи бяха капитанът Диего Годин и Диего Коща. Заради травма двубоя пропусна и Тома Льомар.

20 Атлетико М - Борусия Д

Наставникът на Борусия Люсиен Фавър също предприе доста размествания сред стартовите 11. На пейката остана авторът на два от головете във вратата на Атлетико в първия мач Рафаел Герейро, а отляво в защитата действаше Ашраф Хакими. Пако Алкасер водеше атаката, подкрепян от Марко Ройс, Кристиан Пулишич и Джейдън Санчо.

Дортмундци имаха 7 различни голмайстори в първите си три мача от групата - повече от всеки друг отбор в турнира. На “Wanda Metropolitano” обаче ги чакаше тежко изпитание и още след началния съдийски сигнал на Даниеле Орсато Атлетико се опита да притисне съперника. Агресията на домакините доведе до ранен жълт картон на Анхел Корея, но именно аржентинецът създаде много проблеми на бранителите в жълто-черно с рейдовете си по десния фланг.

Атлетико не си позволяваше да праща много хора в предни позиции и внимаваше за светкавичните контри на Борусия. В 22-ата минута Корея отправи опасен удар, но Роман Бюрки се намеси. Гостите владееха по-продължително топката, но без да създават положения пред вратата на Ян Облак.

В 33-ата минута Атлетико поведе. Атаката започна от Калинич, който се пребори за топката, а след това Саул изведе Филипе Луиш по левия фланг. Бразилецът върна към точката на дузпата, където Антоан Гризман остави за връхлитащия Саул и испанският национал простреля Бюрки. Малко след гола Хосе Хименес отправи удар с глава, който обаче излезе в аут.

“Дюшекчиите” продължиха да нападат. Томас шутира над вратата, а след това и Саул не беше близо от втория си гол в мача. В 42-ата минута Бюрки изби удар на Гризман, а после Лукаш Пишчек попречи на Саул да довкара топката. Домакините имаха претенции за дузпа в тази ситуация, но Орсато ги подмина. Чак в края на полувремето Борусия опита да застраши Облак, но Хименес блокира изстрела на Хакими.

Хименес обаче получи травма и не излезе за втората част, а мястото му зае младият Франсиско Монтеро. Атлетико започна да действа по-предпазливо, а Борусия не знаеше как да преодолее солидната защита на домакините. Пако Алкасер беше напълно незабележим, но остана на терена, а Герейро замени Пулишич. Точно след час игра Бюрки изчисти лошо и подари топката на Корея, но аржентинецът стреля в страничната мрежа.

Симеоне потърси повече скорост с включването на Желсон Мартинш вместо отново неубедителния Калинич. Атлетико контролираше събитията на терена, а футболистите на Борусия нямаха отговор за постоянната преса на “лос колчонерос”. На интригата беше сложен край в 80-ата минута. Тогава Мартинш подаде на Гризман, който напредна в наказателното поле и с прецизен удар затвърди победата на Атлетико.

В следващия кръг Атлетико ще приеме Монако, а Борусия ще брани първото място в групата на свой терен срещу Брюж. Дори и равенство в този мач, ще означава, че “жълто-черните” и Атлетико ще играят във фазата на директните елиминации.