Зрелищно равенство в Южното дерби (видео)

Отборите на Краснодар и Ростов направиха атрактивно равенство - 2:2, в централния мач от 13-ия кръг на руската Премиер лига. Ари на два пъти бше точен за домакините, а Елдор Шомуродов и Сверир Ингасон вкараха попаденията за "жълтите" от Ростов на Дон. След този мач двата тима запазиха местата си в Топ 4, като Краснодар има с точка повече.

Южното дерби криеше огромна интрига, защото и двата отбора се представят много силно от началото на сезона. "Биковете" сътвориха късен обрат срещу ЦСКА (Москва) в миналия кръг, а ростовчани пристигнаха със самочувствието на тим, който е допуснал само 6 гола в първите си 12 мача.

В Краснодар още помнеха загубата във финала за Купата на Русия от същия съперник през 2014 година, но пък оттогава Ростов няма нито една победа над "гражданите".

Проблемът за гостите преди двубоя беше наказанието на крайния защитник Дмитрий Скопинцев, който беше изгонен при успеха над Зенит за Купата на Русия. Неговото място в лявата зона зае Артьом Шадин. В състава на Валерий Карпин титуляри бяха трима от четиримата исландски национали - Рагнар Сигурдсон, Сверир Ингасон и Бьорн Сигурдарсон.

За Краснодар на върха на атаката започна Ари, подкрепян от по-задна позиция от Маурисио Перейра. Вандерсон, Виктор Клаесон, Шарл Каборе и Юрий Газинский оформиха силната халфова линия на домакините.

Ростов можеше да поведе в самото начало, но Александър Мартинович с шпагат спря връхлитащия Елдор Шомуродов. В 9-ата минута обаче именно младият нападател на гостите прати топката в мрежата след серия от рикошети. Краснодар реагира мигновено и в 16-ата минута Ари изравни след асистенция на Газинский. При следващата атака на "биковете" Вандерсон от няколко метра стреля неточно.

В средата на полувремето играта стана по-бавна. Краснодарци търсеха гола с многоходови комбинации, а Ростов отново демонстрира, че обича да се брани. В 31-ата минута при една контра на гостите Шомуродов стреля, топката се отби от крака на Урош Спаич и излъга Синицин, но за негово щастие излезе в аут. В 34-ата минута стражът на Краснодар си свърши отлично работата, избивайки силен шут на Артур Юсупов.

В началото на втората част отново домакинит привидно владееха инициативата, но по-опасни бяха атаките на Ростов. В 60-ата минута Ари претендираше за дузпа, след като топката срещна ръката на Сергей Паршивлюк в наказателното поле, но дистанцията бе твърде малка и реферът Михаил Вилков правилно даде знак играта да продължи.

В 67-ата минута Вандерсон показа скорост по десния фланг и стреля по диагонала, но в аут. В 72-ата Ари остана непокрит в наказателното поле и отблизо вкара втория си гол в мача, правейки резултата 2:1 за Краснодар.

Ростов се добра до равенството в 80-ата минута по познат начин - след статично положение. След поредното центриране топката мина покрай няколко футболисти и пръв до нея стигна Ингасон, който я насочи в мрежата.

В последните минути Ростов дори беше по-близо до победата, но и точката е добре дошла за тима на Карпин. Отборът от Ростов на Дон е 4-и с 22 точки, а в следващия кръг ще е домакин на Динамо (Москва).

Слд седмица Краснодар ще гостува на новака Енисей, но преди това има мач със Стандард (Лиеж) в Лига Европа.