Божинов и Ботев (Враца) "приземиха" Черно море и сложиха край на негативната си серия (видео)

Отборът на Ботев (Враца) "приземи" Черно море и сложи край на негативната си серия. В двубой от XIV кръг на Първа професионална лига футболистите на Сашо Ангелов надиграха тези на Илиан Илиев с 2:1. В герой за врачани се превърна капитанът в тази среща Юлиян Ненов, който реализира първото попадение в 60-ата минута, а четири по-късно центрира перфектно за втория гол, дело на звездата Валери Божинов. Варненци върнаха един гол в 71-ата минута чрез резервата Жоржиньо, но до повече не успяха да стигнат.

С победата Ботев събра 15 точки в актива си и се изкачи до десетата позиция в класирането, като остави зад себе си съставите на Дунав (Русе) и Витоша (Бистрица). "Моряците" пък пропуснаха възможността да продължат с възходящото си представяне последните дни и при евентуална победа да влязат в Топ 6 на България за сметка на Локомотив (Пловдив). След загубата на "Огоста" обаче Морето остана на седмата позиция с 18 точки на сметката си.

Първата по-опасна ситуация в срещата се откри пред Черно море в 13-ата минута. Атанас Зехиров изпревари защитник в зелено след центриране отляво, отне топката и нахлу в наказателното поле, но там Костадин Гаджалов бе по-бърз, първи игра с нея и успя да я изчисти, след което бе фаулиран. Секунди след това Ботев имаше възможност да постави под напрежение защитата на "моряците". След неумел опит за удар на Емил Стоев топката стигна до Божинов, който се завъртя и пробва да стреля, но ударът му бе блокиран и топката излезе в ъглов.

В 26-ата минута варненци организираха добра атака, започнала от капитана Георги Божилов, който пусна надясно към Радослав Василев. Центрирането към лидера на гостите от страна на национала обаче бе крайно неточно и не успя да постави под напрежение Красимир Костов. В 31-ата минута отборът от "Тича" организира най-добрата си атака от началото на двубоя. Юго Кононго се включи в предни позиции, направи хубаво двойно с Патрик Андраде и центрира в наказателното поле, но Василев не успя да намери топката по най-добрия начин с глава и нанесе удар.

В даденото от главния съдия Станислав Тодоров продължение пък врачани получиха правото да изпълнят фаул отдясно. Йордан Апостолов центрира, Макенджиев увисна, защитата на варненци не се намеси добре и Мариян Иванов стреля силно с глава, но на сантиметри встрани от десния страничен стълб на Макенджиев. Така, след 45 минути игра, селекциите на Сашо Ангелов и Илиан Илиев се прибраха не само без отбелязан гол, но и без точен удар на "Огоста".

Секунди след като играта бе подновена, домакините имаха претенции за дузпа за игра с ръка на Стефан Станчев, които обаче не бяха уважени от главния съдия. Десет минути по-късно Костов демонстрира страхотен рефлекс след силен удар на Атанас Зехиров от пряк свободен. Точно след час игра пък врачани поведоха в резултата. Стоев напредна по лявото крило и навлезе в наказателното поле, след което реши да не стреля, а да подава вдясно към Юлиян Ненов. Капитанът на Ботев стреля с левия крак, Макенджиев не се намеси по най-убедителния начин и топката се оплете в мрежата му.

Четири минути след като се оказа изоставащ в резултата, отборът на Черно море понесе втори тежък удар. След атака по дясното крило голмайсторът Юлиян Ненов центрира остро във вратарското поле, където на втора греда Валери Божинов с глава реализира третия си гол през настоящия сезон.

В 71-ата минута Черно море върна един гол чрез резервата Жоржиньо, който бе изведен зад защитата на Ботев (Враца) и с лек, техничен удар с десния крак преодоля вратаря Костов. Въпреки че в последните десетина минути в игра за “моряците” се появи лидерът Георги Илиев, промяна в резултата не настъпи. Така Ботев (Враца) сложи край на негативната си серия и се поздрави с първи успех от повече от месец насам, а Черно море се “приземи” след бурните емоции след изхвърлянето на Левски от Купата на България.