Каква драма! Нещо в Барса отново се счупи, но победата дойде от нищото (видео+галерия)

Испанският шампион Барселона стигна по екстремен начин до победата с 3:2 при гостуването си на предпоследния Райо Валекано в мач от 11-ия кръг на Примера. "Пчеличките" водеха с 2:1 до 87-ата минута, но късни попадения на Усман Дембеле (87) и Луис Суарес (90) зарадваха феновете на "лос кулес". Преди това Суарес беше открил резултата в 11-ата минута, но силната игра на Райо им донесе попадения в 35-ата чрез Хосе Посо и в 57-ата чрез Алваро. Като цяло лидерите изиграха доста слаб мач и не заслужаваха успеха с оглед на показаното. С победата Барса се откъсна на цели четири точки пред Атлетико Мадрид и на седем пред Реал Мадрид.
Ернесто Валверде заложи на Рафиня Алкантара в отсъствието на Лионел Меси. Филипе Коутиньо отново получи по-офанзивни функции отляво. Жерард Пике и Клеман Лангле пак оформиха центъра на защитата предвид кадровите проблеми. Наставникът на "пчеличките" Мигел Анхел - Мичел предпочете 4-1-4-1 с изнесен напред Раул де Томас.
Двата тима започнаха опознавателно. В седмата минута каталунците получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар от около 31 метра. Луис Суарес реши да шутира и го направи покрай дясната греда на Алберто Гарсия.
"Блаугранас" откриха резултата при първата си добра възможност. Иван Ракитич "хвърли" прекрасен диагонален пас към Жорди Алба, който се стрелна на ръба на засадата, овладя спокойно и търпеливо изчака включването на Коутиньо и Луис Суарес. Бекът подаде към уругваеца, който чукна от пет метра и опъна мрежата - 0:1. Това беше осмо попадение за Лучо в Ла Лига, което го качи на лидерската позиция на голмайсторите.
След гола мадридчани изнесоха играта по-напред и пресираха високо испанския шампион. В 31-ата домакините изградиха страхотна скоростна атака и направиха голям пропуск. Оскар Трехо подаде вдясно за Де Томас, който центрира успоредно към втората греда, където Сержи Роберто не тръгна към топката, Хосе Посо връхлетя и стреля, но насочи топката встрани от гредата от едва шест метра.
Кастилци действаха агресивно и със самочувствие и заслужено стигнаха до изравняване. В 35-ата Хосе Посо отбеляза превъзходен гол с удар от 20 метра. Лангле изчисти към дъгата, там Посо овладя и завъртя топката ниско долу към лявата греда на Марк-Андре тер Стеген, кълбото рикошира в нея и влетя в мрежата - 1:1.
"Синьо-червените" реагираха и в 41-ата Луис Суарес нацели греда. Номер 9 получи топката от Рафиня и без подготовка отправи фалцов удар по диагонала, вратарят не помръдна, а кълбото намери гредата. Като цяло равенството беше справедлив резултат за полувремето с оглед пестеливата игра на каталунците в нападение и грешките им в защита.
Гостите от "Камп Ноу" натиснаха мадридчани в началото на втората част, но за кратко. В 51-ата Сержи Роберто изведе Рафиня на ръба на засадата, бразилецът изскочи срещу вратаря под малък ъгъл и предпочете да стреля - направи го неточно по диагонала. Минута по-късно Райо изпусна брилянтна възможност, макар че повторенията показаха наличие на засада. Раул де Томас получи очи в очи фронтално срещу Тер Стеген и вратарят спечели битката.
В 53-ата Ернесто Валверде пусна бързака Усман Дембеле в опит да изостри нападението на каталунците. В 57-ата "пчеличките" ужилиха за втори път. След центриране отдясно Де Томас изпревари Пике на първа греда и с глава уцели напречния стълб. Отбитата топка падна на крака на резервата Алваро, който отбеляза отблизо - 2:1 за Райо.
Домакините продължиха да играят по-силно и по-често да застрашават вратата на Барса. Гостите от своя страна стояха твърде далеч от вратаря Алберто. В 64-ата Жорди Алба покри централните защитници и блокира Де Томас фронтално срещу Тер Стеген. В средата на полувремето Валверде пусна Мунир Ел Хадади и извади Коутиньо. В 68-ата Имбула беше допуснат прекалено лесно до границата на наказателното поле и стреля с външен фалц покрай гредата.
В 74-ата Имбула завъртя топката над стената, но Тер Стеген внимаваше и улови. В 79-ата Мунир изведе чудесно Луис Суарес, уругваецът напредна и стреля слабо по земя - в ръцете на вратаря. В 85-ата Жорди Алба направи добър рейд отляво и центрира към точката на дузпата, откъдето Луис Суарес нанесе удар с глава - в ръцете на вратаря.
Две минути по-късно "лос кулес" стигнаха до 2:2. Жерард Пике свали с глава за Дембеле, който намери топката от ждроб и я прати ниско по диагонала в мрежата. Каталунците се възползваха от смущението в редиците на Райо и стигнаха до нов гол. В 90-ата минута Луис Суарес отново избяга от отбраната, шмугна се към втората греда и отбеляза от пет метра, засичайки с крак диагонално центриране. В 94-ата домакините нанесоха нов удар, при който Тер Стеген беше избрал добра позиция и "закова" топката преди финалния сигнал.
Барса изигра нов слаб мач след издънките с Жирона, Леганес и Атлетик Билбао по-рано през сезона. Бледият образ на каталунците бързо изтри впечатленията от голямата победа над Реал Мадрид, постигната преди шест дни. Сега барселонският тим отправя поглед към Шампионската лига и се надява идната седмица отново да разчита на своя безспорен лидер Лионел Меси.