Голяма драма в Бразилия! Ривър Плейт чака Бока във финала на Либертадорес

Невероятна драма в Порто Алегре прати Ривър Плейт на финал в Копа Либертадорес за 2018 година. Аржентинският колос детронира шампиона Гремио (2017) след обрат с 2:1 пред невярващите погледи на около 55 000 фенове на "Арена Гремио", които изпаднаха в шок след победния гол от дузпа в 95-ата минута на "милионерите". Тимът от Буенос Айрес, който загуби с 0:1 първата среща на "Монументал", беше аут от турнира в 81-ата минута, когато губеше с два гола, тъй като Лео Гомеш в 36-ата минута бе дал предимство на бразилците.

Колумбиецът Рафаел Боре изравни с глава в 82-ата минута (

след мача домакините имаха претенции за игра с ръка на нападателя)

, а Гонсало Мартинес прати Ривър и милионите му фенове в екстаз след точно изпълнена дузпа в 95-ата минута. Големият успех гарантира на "червено-белите" втори финал за последните четири години и общо за шести път в историята на този гранд. 11-метровият наказателен удар бе отсъден с ВАР, като срещата беше прекратена за 6-7 минути, а за играта си с ръка резервата Бресан беше изгонен след втори жълт картон.

43 Ривър Плейт детронира Гремио в драматичен сблъсък и е на финал в Либертадорес

Решението на уругвайския рефер Адрес Куня естествено беше бурно оспорвано от домакините, които бяха на крачка да стигнат до втори пореден финал в най-престижния турнир на континента Южна Америка,

продължавайки да мечтаят за дублиране на Либертадорес

, нещо което не е правено от 2001 година ( Бока Хуниорс - 2000, 2001) и изравнявайки постижението на сънародниците си от Сао Пауло (1992, 1993) и Сантос (1962, 1963), които са единствените бразилски клубове с два поредни триумфа в Копа Либертадорес.

За първи път в историята има възможност двата колоса на Аржентина Бока Хуниорс и Ривър Плейт да спорят във финала на най-важния турнир в Южното полукълбо. "Генуезците" излизат тази нощ също в Бразилия срещу Палмейрас, като

имат преднина от два гола след успеха с 2:0 на "Бомбонера" отпреди седмица

.

Лидерът в Бразилия обаче разчита, че на "Арена Палестра" ще съумее да постигне пълен обрат, за да стигне до първи финал от 2000 година, когато загуби именно от Бока.

Марсело Гаярдо и момчетата му пък очакват с нетърпения да разберат своя съперник във финала, докато празнуват голямата победа в Порто Алегре.

Освен това Ривър Плейт продължава да мечтае и за требъл, след като изостава на седем точки от Расинг в Аржентина, но има и мач по-малко, а също така е на полуфинал за Купата на страна, в която триумфира през последните два сезона.

Ривър Плейт беше оставил титулярите на почиват през уикенда, за да могат да излязат с най-доброто и да разчитат на легендарен мач

, за да се класират напред. Момчетата на Гаярдо, който беше наказан и гледа мача от трибуните, напълно нормално още от първата минута тръгнаха в атака, а Боре пропусна да върне гола на Мишел от първата среща още в 90-ата секунда. Удар на Понсио беше избит от вратаря в 10-ата минута, а изстрел отдалеч на Паласио не попадна в целта. Нов хубав удар на Паласио в 28-ата минута мина на сантиметри от гредата на домакините, които разчитаха през първата част да бъдат компактни и да не допускат противника пред своята врата.

В 36-ата минута, както през първата среща, Гремио поведе след корнер. Този път топката беше избита лошо от защитата на аржентинците, а Лео Гомеш от 17 метра матира Армани с първото си попадение в турнира. Футболистите на Ривър се хвърлиха в атака, като създадоха опасности, но без резултат.

След капитана Понсио, който се контузи и бе заменен в 24-ата минута от Перес, Фернандес също получи травма и Мартинес влезе на негово място още на почивката.

Двата гола преднина даваха спокойствие на "трикольор", които играеха по-добре и търсеха да довършат своя съперник, който имаше нужда само от обрат, за да продължи.

Армани трябваше да се намесва веднъж, а в средата втората част националният вратар на "гаучосите" отново бе герой. Той спря резервата Евертон, който тръгна от центъра сам срещу него, но стражът парира изстрела му с десния крак.

Този пропуск се оказа решаващ, тъй като гостите имаха късмет да стигнат до изравнителен гол в 82-ата минута, когато Боре засече центриране на Мартинес от фаул с глава, вкарвайки за 1:1.

Няколко минути по-късно третата резерва Скосо, който замени друг контузил се играч Кинтеро, стреля, а топката се отби в ръката на Бресан. Реферът разгледа внимателно ситуацията на повторение, след което взе своето решение - дузпа за Ривър, втори жълт картон и съответно червен за Бресан. Десетката на гостите беше безпогрешен в 95-ата минута с втория си гол в турнира и прати в екстаз "милионерите", които задържаха преднината си в 13-минутното продължение и са на шести финал. Грандът от Буенос Айрес повтори постижението си от последния си триумф в турнира през 2015 година, когато отстъпи с 0:1 на Крузейро в първата среща от четвъртфиналите, а след това спечели с 3:0 в Бело Оризонте и се класира на полуфинал.

36-кратният шампион на Аржентина има три триумфа в Либертадорес - 1986 г., 1996 г., и 2015 година, а през 1966 г., и 1976 г., губи финалите.

Интересното е, че точно преди година Ривър излетя на полуфинала в турнира след полемика с ВАР. Тогава "червено-белите" спечелиха първия полуфинал с 1:0 над Ланус, а

при резултат 2:0 във втората среща и обща преднина от 3:0, не получиха чиста дузпа, а с ВАР бе дадена такава на Ланус, след която "граната" постигна исторически обрат с 4:2 и се класира на първи финал

с Гремио.

Първият финал е на 7 ноември, а реваншът на 28 ноември. При положение, че Суперкласико ще е битката за трофея, "милионерите" ще имат предимството да играят втората среща на "Монументал". При положение, че играчите на Луиш Фелипе Сколари се класират, тогава другата седмица ще гостуват в Буенос Айрес на Ривър Плейт.

ГРЕМИО - РИВЪР ПЛЕЙТ 1:2 (1:0 в първата среща, общ резултат 2:2)
1:0 Гомес (36)