Евтимов и Бъртън на четвъртфиналите в Купата на Лигата

Третодивизионният Бъртън Албиън и българският вратар Димитър Евтимов продължиха блестящото си представяне в Купата на Лигата на Англия. Бъртън победи с 3:2 Нотингам и се класира за първи път в историята си на четвъртфиналите на турнира. Българинът бе титуляр и изигра поредния си стабилен мач за победителите, а тимът му отстрани седмия в Чемпиъншип, който има четири Купи на Лигата в историята си.

Всички голове паднаха през второто полувреме, като Бъртън имаше предимство през цялата среща. На “Пирели Стейдиъм” домакините поведоха с 2:0 след почивката след автогол на Янко и попадение на Фрейзър. Форест върна един гол чрез Грабън, но страхотно воле на Хескет направи резултата 3:1. В края резервата Апиа отбеляза за 3:2, но Бъртън заслужено стигна до крайния успех.

Евтимов се изправи срещу клуба, в който прекара седем години, но изигра само два мача за двукратните европейски шампиони. Мениджърът му Найджъл Клъф пък има над 400 мача за Нотингам, а баща му Брайън Клъф е легенда на клуба.

Българинът не игра в последния мач на Бъртън в Първа лига, където тимът е 16-и, за да бъде запазен именно за тази среща. Преди две седмици 25-годишният страж подписа втори едномесечен договор с клуба. Найджъл Клъф го привлече през септември, тъй като двамата му основни вратари се контузиха.

Бъртън започна малко предпазливо, но и двата отбора не сътвориха нищо съществено до средата на първото полувреме. Постепенно Бъртън взе инициативата и започна да създава положения. Лиъм Бойс пропусна първите две възможности, а в 32-ата минута северноирландският нападател пропусна дузпа, като стреля над вратата.

В началото на втората част Евтимов трябваше да се намесва след пробив на Гил Диас. Българинът, който нямаше много работа през първото полувреме, се справи отлично. В 52-ата минута Бъртън, който определено бе по-активният отбор, поведе. Джейми Алън изведе Сток Фрейзър и след рикошет топката се озова в мрежата, като попадението бе записано като автогол на Янко. Фрейзър удвои аванса на домакините в 64-ата минута, след като получи подаване от Бойс.

Люис Грабън върна Нотингам в мача с попадение в 71-ата минута, но това не разколеба домакините, които не се върнаха да пазят резултата. Осем минути преди края Джейк Хескет вкара страхотен гол от воле и направи резултата 3:1. Във втората минута на продължението влезлият като резерва Арвин Апиа намали за 3:2. 17-годишният талант бе изведен отдясно, стреля, Евтимов изби топката в краката му и Апиа я прати в мрежата при втория опит. Българинът се подхлъзна и не успя да реагира по най-добрия начин. Голът даде поводи за притеснения на феновете на домакините, но Нотингам не стигна до друга опасност до края.

БЪРТЪН - НОТИНГАМ 3:2
1:0 - Янко (52)
2:0 - Фрейзър (64)
2:1 - Грабън (70)
3:1 - Хескет (82)
3:2 - Апиа (91)