Ретро: ЛеБрон дебютира в НБА преди 15 години (видео)

На 16 април 2003 година Майкъл Джордан за последен път игра в мач от НБА. Само няколко месеца по-късно друг баскетболист с №23 на екипа започна своята професионална кариера. Играч, който просто няма как да избяга от сравненията с Въздушния и който 15 години по-късно продължава да върви по собствения си път и да трупа постижения и да чупи рекорди.

На 29 октомври 2003 година ЛеБрон Реймон Джеймс записа първите си минути при най-добрите, а макар Кливланд да загубиха, той загатна за това, което всички фенове щяха да видят оттам насетне. 18-годишният Джеймс игра 42 минути при гостуването на Кавалиърс в столицата на Калифорния - Сакраменто, където домакините от Кингс спечелиха със 106:92.

ЛеБрон бе в стартовата петица на отбора от Охайо и завърши дебютния си мач с 25 точки, 9 асистенции, 5 борби, 4 отнети топк ии само 2 грешки. Тийнейджърът, направил огромната крачка от гимназията към професионалистите, стреля 12/20 от игра (10/18 за 2 точки и 0/2 от тройката) и 1/3 от наказателната линия.

Дебютът на избор №1 в Драфта от същата година бе белязан от рекорд. Брон наниза 25 точки, които и до днес си остават най-доброто постижение в първи мач за баскетболист, влязъл директно от гимназия в НБА.

За 79 мача в първия си професионален сезон Джеймс постигна средно по 20.9 точки, 5.9 асистенции, 5.5 борби и 1.6 асистенции, а сега, петнадесет години по-късно, Краля има три титли на НБА и вече се впусна в новото си предизвикателство, наречено Лос Анджелис Лейкърс.

Дебатът за величието на Джеймс и Джордан никога няма да приключи, а истината е, че всеки от тях е неповторим по свой начин и е оставил собствения си отпечатък върху играта по един или друг вид.