Нападателите на Милан спасиха Гатузо (видео+галерия)

Отборът на Милан победи много трудно Сампдория с 3:2 в мач от 10-ия кръг на Серия "А" на "Сан Сиро",  като прекъсна серията си от две поредни поражения. Нападателите Патрик Кутроне (17), Гонсало Игуаин (36) и Сусо (62) бяха точни за "росонерите", които първо поведоха в 17-ата минута, а в 30-ата минута вече губеха с 1:2 и бъдещето на Дженаро Гатузо изглеждаше далеч от любимия му Милан. Рикардо Сапонара (22) и Фабио Куалярела (30) дадоха преднината на гостите, които имаха най-добрата защита през тази компания с едва четири допуснати гола от 9 мача, но играчите на "Ил Дяволо" бяха на косъм да вкарат само те толкова попадения, но гредата спаси "моряците" в 86-ата минута. Успехът изкачи "росонерите" на седмо място, но с равен брой точки с петия Фиорентина и шестия Сампдория. Освен това миланският гранд има мач по-малко, като в сряда приема Дженоа в отложената среща от първия кръг на сезона.

Домакините изпаднаха в мини криза, записвайки две поредни загуби, играейки слабо срещу Интер (

0:1

) и Бетис (

1:2

). Наставникът Дженаро Гатузо, който е на ръба на уволнение, промени схемата 4-3-3, която налага от пристигането си начело на "росонерите", сменяйки двама титуляри от поражението с "нерадзурите". Специалистът заложи на 4-4-2, като Патрик Кутроне и Гонсало Игуаин водеха атаката на "червено-черните".

Освен младия нападател и Диего Лаксат започнаха от първата минута, като двамата заеха местата на Джакомо Бонавентура и Хакан Чалханоглу. Джанлуиджи Донарума бе на вратата, а Давиде Калабрия, Матео Мусакио, Алесио Романьоли и Рикардо Родгирес бяха защитниците пред него. Сусо, Лукас Билия, Фарнк Кесие и Ласкат бяха четиримата халфове.

Гостите от Самп също излязоха в схема 4-4-2. Капитанът Фабио Куалярела и Грегоар Дефрел водеха атаката.

На вратата бе Емил Адудеро, а в защита започнаха Бартош Бережински, Лоренцо Тонели, Йоаким Андерсен и Никола Муру. Албин Екдал, Рикардо Сапонара, Денис Прает и Карол Линети бяха полузащитниците. Треньорът Марко Джампаоло също направи две промени от последната среща,

когато "моряците" завършиха 0:0

със Сасуоло. Едгар Барето и Гастон Рамирес бяха отстъпили местата си на Сапонара и Ленити.

Около 45 000 тифози, 2000 от тях на "моряците", пристигнаха в "Скалата на футбола", за да гледат осмата среща от този кръг в калчото.
Гатузо искаше играчите му да бъдат като лъвове срещу Самп, а футболистите показаха, че стоят зад своя треньор, започвайки много мотивирано срещата. В 17-ата минута Сусо центрира отлично, а Патрик Кутроне с глава вкара своето второ попадение през сезона в Серия "А". Нападателят беше точен срещу Рома (2:1), когато донесе първата победа на тима през тази кампания. Испанецът пък вече има седем асистенции от началото на сезона от девет мача, след като през сезон 2017/2018 година записа седем голови подавания в 35 мача.
Играчите на домакините бяха много мотивирани, като имаха инициативата, но изненадващо Самп изравни. Бившият играч на "росонерите" Рикардо Сапонера матира Донарума с плътен диагонален изстрел, който влезе в левия ъгъл на италианския национал. Това бе негов трети гол във вратата на миланистите, които пък записаха антирекорд. Отборът получи гол в 15-и пореден мач от Серия "А", нещо което не се бе случвало на гранда от декември 1946 година.
Голът стресна домакините, които допуснаха поредна грешка в центъра на защитата, от която Куалярела се възползва и шокира "Сан Сиро" в 30-ата минута - 1:2. Голмайсторът записа едва второто си попадение във вратата на гранда от 24 мача (22 като титуляр), след като досега се бе разписвало само с веднъж с екипа на Ювентус срещу Милан през 2010 година.
Хубаво двойно подаване между Кутроне и Игуаин в 36-ата минута, завърши с петия гол на аржентинеца в шампионата. Това върна увереността на домакините, които вече имаха нужда от само един гол за пълен обрат. На почивката двата тима се прибраха при резултат 2:2.
Вратарят на гостите Емил Аудеро спаси удар от въздуха на Игуаин в 47-ата минута, а в 59-ата минута изби в корнер шут на Сусо. Малко по-късно осмицата вкара своя трети гол за сезона и първи пред своите тифози. Той получи подаване от Родригес, след което напредна отдясно, влезе навътре и стреля мощно, а топката спря в далечния ъгъл на вратаря. Попадението беше негово 16-то в Серия "А" с екипа на "росонерите".
Гостите имаха претенции за позицията на Кутроне, като ВАР разгледа ситуацията и се видя, че нападателят е покрит от защитниците на Самп.
Милан се прибра и разчиташе на контраатаки. Давиде Калабрия се контузи и беше заменен от Абате. Кутроне отстъпи мястото си на Сами Кастийехо. Самп не успяваше да създава положения, а домакините удариха гредата при бърза контра в 86-ата минута, когато Лаксат се размина с първи гол за клуба, стреляйки в гредата от три метра.
Въпреки това играчите на Гатузо спечелиха четвърта победа през този сезон, като на този етап го оставиха треньор на тима. При победата над Дженоа идващата сряда, тимът ще се изкачи на пето място.
Самп приема Торино през следващия уикенд, когато "червено-черните" гостуват на Удинезе.

МИЛАН - САМПДОРИЯ 3:2
1:0 Кутроне (17)
1:1 Сапонара (22)
1:2 Куалярела (31)
2:2 Игуаин (36)