Дербито на Слънцето завърши без победител (видео)

Отборите на Наполи и Рома завършиха при резултат 1:1 помежду си на "Сан Паоло" в Неапол в един от най-интригуващите мачове от 10-ия кръг на италианската Серия "А". Стефан Ел Шаарауи даде аванс на гостите от Рим в резултата в 14-ата минута, а в последната минута резервата Дрис Мертенс изравни. Така Дербито на Слънцето приключи без победител, а неаполитанците са втори във временното класиране, на 6 точки зад лидера Ювентус, който е с 28. "Вълците" от Рим пък са осми с 15 точки.

53 Наполи - Рома 1:1

Лоренцо Инсиние и Аркадиуш Милик бяха двамата нападатели на “партенопеи” в схема 4-4-2, а “джалоросите” от Вечния град излязоха с Един Джеко на върха на атаката, като босненецът бе активно подпомаган от Дженгиз Юндер, Лоренцо Пелегрини и Стефан Ел Шаарауи във формация 4-2-3-1.

В седмата минута Наполи пропусна много добър шанс за гол. Фабиан Руис направи страхотен пробив отляво, като направи за смях отбраната на Рома, след което подаде на Лоренцо Инсиние. Последният стреля от много добра позиция, но ударът му бе блокиран от защитник.

В 14-ата минута Един Джеко опита далечен изстрел, като топката мина на сантиметри встрани от целта, а секунди по-късно “вълците” излязоха напред в резултата. След атака отдясно и неориентирана игра на защитата на Наполи топката попадна в намиращия се сам пред вратата на Давид Оспина Стефан Ел Шаарауи и Малкия фараон не сбърка, като топката се удари в десния страничен стълб преди да премине голлинията.
В минутите след гола пред вратата на Рома стана горещо, но до гол не се стигаше, като в една ситуация стражът Робин Олсен се намеси много добре след шут на Марек Хамшик. В 31-ата минута Костас Манолас се намеси решаващо, за да попречи на играч на Наполи да изравни резултата, а секунди след това Олсен спаси удар на Хамшик.

Атаките на Рома бяха редки, но Джеко имаше чудесен шанс за 0:2 в 33-ата минута. Футболист на домакините обаче изби топката с глава от голлинията и резултатът остана непроменен.
В 43-ата минута наставникът на Рома Еузебио Ди Франческо извърши принудителна смяна, тъй като Даниеле Де Роси получи травма и не можа да доиграе мача. 35-годишният дефанзивен халф бе сменен от Браян Кристанте.

Още в първите секунди на второто полувреме Олсен трябваше да се намесва решаващо. Малко след това Марио Руй стреля неточно с по-неудобния си десен крак, а в 55-ата минута любопитна ситуация имаше в наказателното поле на Наполи, където Един Джеко падна, но реферът прецени, че нападателят е симулирал и му показа жълт картон.
В 60-ата минута след центриране на далечната греда топката се удари в левия страничен стълб на Олсен, който успя да закачи топката. В 66-ата минута пък Инсиние стреля в аут от движение от доста добра позиция.

В 74-ата минута играчите на Карло Анчелоти най-сетне изпратиха топката във вратата на противника, но попадението на Дрис Мертенс бе отменено заради засада. Секунди след това пък Ди Франческо извърши втора принудителна смяна, като извади Манолас и пусна Федерико Фасио.

В 82-ата минута Мертенс за втори път порази вратата на Рома, но отново голът бе анулиран заради засада.
Рома вече докосваше победата, но в последната минута Мертенс изравни резултата. За трети път белгиецът изпрати топката във вратата на Олсен и този път всичко бе в рамките на правилата. Инсиние не само догони една топка на аутлинята отляво на вратата на Рома, но и центрира отлично. Хосе Кайехон се размина с топката, отбраната на “вълците” бе хваната неподготвена и Мертенс от съвсем близко разстояние опъна мрежата зад Олсен, спасявайки неаполитанците от поражение.
Наполи все пак за първи път от началото на сезона загуби точки на своя стадион “Сан Паоло”. Мачът бе по-специален за Марек Хамшик. Словашкият халф на Наполи изигра своя мач №511 за клуба. По този начин той изравни рекорда на Джузепе Брусколоти за най-много изиграни срещи с фланелката на Наполи. Един от символите на Рома - Даниеле Де Роси, пък записа мач №450 в Серия “А”.