Страхотен гол със задна ножица реши дербито на "Арена Арда" (видео+снимки)

Страхотен гол със задна ножица на Георги Минчев в 77-ата минута реши супердербито между Арда (Кърджали) и Царско село от XII кръг на Втора професионална лига. С успеха на “Арена Арда” футболистите на Никола Спасов направиха огромна крачка към заветната цел - първото място и така жадуваната директна промоция в елита.

В лагера на домакините могат да бъдат дълбоко разочаровани не само защото можеха да стигнат най-малкото до точката днес, но и защото допуснаха второ поредно домакинско поражение без отбелязан гол. В началото на този месец воденият от Стойчо Стоев тим отстъпи с 0:1 пред собствена публика на аутсайдера Лудогорец 2.

Макар че изнесе изключително постна продукция и не оправда очакванията на многобройните си фенове, миналогодишният шампион в Югоизточната Трета лига може да се чувства сериозно ощетен от главния съдия Станислав Ставров. В 63-ата минута, при резултат 0:0, арбитърът от Велико Търново подмина 100-процентова дузпа за нарушение срещу Георги Андонов в наказателното поле на “царете”. Решение, което разгневи сериозни собствениците на Арда и дори, по думите на спортния директор Емил Кременлиев, ги е накарало да се замислят за отказване от футбола.

56 Арда - Царско село

С извоюваните изключително трудно в Кърджали три точки Царско село събра 31 в актива си и увеличи на седем преднината си пред втория Монтана, който вчера се издъни при визитата си на Струмска слава (2:2). Арда пък остава на трета позиция с цели 11 по-малко. С 20 точки на сметката си обаче са още съставите на ЦСКА 1948 и Поморие.

През първите 45 минути опасностите пред двете врати липсваха. Домакини и гости се хвърлиха в здрава битка, която се водеше основно в средата на терена. В редките случаи, в които стигнаха в близост до Иван Караджов или Росен Андонов, играчите на Арда и Царско село нямаха възможност да нанесат сериозен удар. Предвид огромния залог на срещата и двете селекции не предприеха излишни рискове и логично се прибраха при резултат 0:0 на почивката. Секунди преди края на първата част страстите на терена се "нажежиха", след като Венцислав Бенгюзов влезе малко по-остро в крака на Реян Даскалов.

Първата най-чиста ситуация в срещата се откри пред Арда и тя дойде след едва час игра. Защитата на Царско село не се ориентира добре, не успя да изчисти една центрирана отдясно топка и тя попадна в Димитър Макриев. Бившият национал моментално я пусна наляво към Бенгюзов, който от метър-два пред наказателното поле стреля силно, но Андонов улови.

Минути по-късно играчите на Никола Спасов отново бяха надиграни в близост до наказателното поле, бившият нападател на Левски Венци Христов нахлу отляво и пусна топката във вратарското поле, но там нямаше негов съотборник, който да я засече и прати в мрежата зад Андонов.

Основна "заслуга" за това обаче имаше Марко Прльевич, който дръпна за фланелката Георги Андонов и не му позволи да стигне до топката и да реализира сигурен гол. Главният съдия Станислав Ставров обаче остана безмълвен и не посочи категоричен 11-метров наказателен удар въпреки бурните протести на домакините.

В 77-ата минута гостите от столицата успяха да открият резултата, след като голмайсторът им Георги Минчев намери по фантастичен начин, след удар с задна ножица, мрежата зад Иван Караджов. Първоначалният шок за кърджалийци бе последван от втори такъв мигновено. Централният защитник Милен Стоев влезе брутално в тялото на Емануил Манев секунди след подновяването на играта и главният съдия Станислав Ставров го прати под душовете с директен червен картон.

Малко след като домакините се оказаха и догонващи в резултата, и с човек по-малко, пропуснаха нова добра възможност да се разпишат във вратата на Росен Андонов. След кратко разбъркване и опит за удар от страна на резервата Веселин Марчев обаче, бившият страж на пловдивските Ботев и Локомотив се намеси добре и улови.

В 87-ата минута Царско село бе много близо до втори гол. Илиян Йорданов стреля от пряк свободен, топката рикошира в стената и затрудни максимално Караджов, но вратарят прояви рефлекс, реагира и изчисти в ъглов удар. В даденото от главния съдия продължение отново Андонов се оказа последната преграда пред играчите на Стойчо Стоев, запази суха мрежата си, а с това и гарантира ценните три точки за столичани.