Левски Лукойл с победа в Ботевград

Отборът на Левски Лукойл записа нова победа в Националната Баскетболна Лига, след като тази вече се наложи при визитата си на Балкан (Ботевград) с 89:79 (23:19; 21:18; 22:21; 23:21) в дербито от IV кръг на редовния сезон в родното първенство.

Божидар Аврамов беше най-резултатен за „сините“ - 21 точки, а Калоян Иванов и Христо Захариев добавиха съответно по 18 и 16 точки.

Брендън Браун и Микаел Хопкинс вкараха по 16 точки за домакините, а Венцислав Петков приключи с 12 точки.

Двубоят започна равностойно, като до средата на първата четвърт двата отбора си размениха на няколко пъти лидерската позиция. Последваха силни минути за гостите от София, които само за 120 секунди успяха да поведат с 21:11, но в самия край на периода баскетболистите на Балкан се събудиха и бързо стопиха изоставането си до само четири точки – 19:23.

Бърза серия от 4:0 за ботевградчани в първите 13 секунди на втория период доведе до равенство в резулата – 23:23, но след това възпитаниците на Небойша Видич отново допуснаха няколко грешки, с което дадоха възможност на съперника да поведе с по-комфортна преднина – 34:25. Оттук до края на първото полувреме двата отбора се представиха на приливи и отливи, след като първоначално ботеградчани отново показаха отличен мерник и стопиха пасива си, но в самия край Захариев и Рембърт бяха безпогрешни и дадоха седем точки преднина на Левски Лукойл на почивката – 44:37.

Захариев вкара четири безответни точки в началото на третата част и Левски Лукойл пак поведе с двуцифрена преднина – 48:37, но след това ботевградчани се разиграха, а Хоплинс, Ефианай и Минков бяха точни от тройката и Балкан стигна до пълен обрат – 56:54. Ситуацията от предходните две част на срещата се повтори и в тези минути, след като възпитаниците на Небойша Видич отново предадоха инициативата на съперника си, а Маравич, Мийович и К.Иванов използваха шанса по най-добрия начин и преди началото на решителната последна част Левски Лукойл пак бе напред с осем точки – 66:58.

В началото на заключителните десет минути градусът на напрежението се повиши опасно, като с голяма заслуга бяха и тримата рефери, които в рамките на няколко секунди направиха няколко спорни отсъждания в полза на Левски Лукойл и си навлякоха гнева на щаба и феновете на Балкан. Всичко това логично се отрази негативно на домакините, които започнаха да грешат повече, а гостите от столицата използваха всеки шанс и разликата в резултата скочи до 15 точки – 76:61.

В оставащите минути Видич взе поредица от прекъсвания в опит да внесе спокойствие сред играчите си и да върне Балкан в мача, но това не даде резултат и до последния съдийски сигнал отборът на Левски Лукойл поддържаше комфортната си преднина и се поздрави с победата – 89:79.