Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Херо и Иртиш биха Кайрат и направиха Астана шампион

Българският треньор Димитър Димитров-Херо осигури за Астана пета поредна шампионска титла в Казахстан, след като неговият Иртиш победи с 1:0 като гост Кайрат. Победата за Димитров и неговите помощници Георги Чиликов и Петър Колев осигури познатия у нас Карлос Фонсека, който се разписа още във 2-ата минута.

Домакините от Алмати опитаха някакъв натиск, но играчите на Херо бяха по-активни, по-търсещи и по-мотивирани и заслужено се поздравиха с успеха. Три минути прези края на мача червен картон от отбора на Кайрат получи руската суперзвезда Андрей Аршавин. След този успех Астана има 71 точки и без да играе, а на 2-а позиция остава Кайрат с 61 три кръга преди края. Титлата е пета подред за отбора на Астана.

"Беше много тежък мач за нашия отбор, тъй като се борим всеки мач, всяка минута за оцеляването си. Чудесно се разви срещата за нас, след като успяхме да открием рано резултата и да го запазим до края. Разбира се, относно качеството на играта имам огромни претенции, но това в момента е нашето ниво. За три години в първенството на Казахстан аз печеля за първи път срещу Кайрат.

Да, много важна победа, но все още нищо не значи. Имаме много проблеми, резервната ни скамейка е много къса и непълноценна, особено като получаваме контузии. То е и нормално в края на първенството. Но казах на футболистите, че за всички нас е важно как ще изиграем последните мачове. Искам сега да им благодаря за старанието и че играха на върха на възможностите си. В определени моменти просто ни провървя. Не знам дали победата е заслужена, но е много ценна", обясни Димитров след мача. С тази победа Иртиш събра 32 точки и се изкачи на 8-о място, но също 32 има Кизилжар под тях.

Кайсар на Стойчо Младенов разби с 4:0 като гост Акжайк и си гарантира оцеляването, след като има 39 точки. Тимът на Младенов откри резултата малко преди края на първото полувреме чрез Братислав Пушовац, а Владимир Аржанов и Матиас Курьор в 57-ата и в 60-ата минута осигуриха аванс от 3:0. Крайното 4:0 е дело на Игор Зенкович, който беше точен в 90-ата минута. Астана затваря кръга утре с гостуване на Тобол (Костанай), а преди срещата ще бъде връчена и шампионската титла на петкратните първенци.