Федерер с трудна победа над Жил Симон на четвъртфиналите в Базел

Роджър Федерер се класира за полуфиналите на домашния турнир в Базел с награден фонд от близо 2 милиона евро. Швейцарецът, който преследва девета титла пред своя публика в Базел, трябваше да положи максимум усилия, за да се справи със съпротивата на Жил Симон, като го победи със 7:6(1), 4:6, 6:4 след два часа и половина игра. Симон направи пробив още във втория гейм, след което поведе с 5:2, но Федерер успя да изравни за 5:5, след което спаси три сетбола, за да затвори първия сет след тайбрек.

Във втория сет двамата си размениха общо пет пробива - три за французина и два за швейцареца, като Симон спечели с 6:4 и изравни сетовете. В решителния трети сет сет Федерер проби във втория гейм, но Симон отказа да се предаде и върна пробива в седмия гейм. Мачът се се реши в 12-ия гейм, когато две поредни недпредизвикани грешки на Симон дадоха мача на швейцареца.

На полуфиналите Федерер ще срещне руснака Даниил Медведев, който се наложи над гръка Стефанос Циципас с 6:4, 3:6, 6:3.

Вторият в схемата Александър Зверев (Германия) също намери място на полуфиналите след успех над осмия поставен Роберто Баутиста Агут (Испания) със 7:5, 6:3. Германецът постигна 52-а победа за годината и ще опита да завоюва четвъртата си титла на АТП този сезон. В спор за място на финала Зверев ще срещне квалификанта Маруиш Копил от Румъния, който надигра американеца Тейлър Фриц със 7:6(6), 7:6. Румънецът спечели мача след близо два часа игра и все още няма загубен сет в турнира.