Григор се провали още на старта във Виена

Първата ни ракета Григор Димитров загуби с 4:6, 6:4, 4:6 от квалификанта Михаил Кукушкин (Казахстан) в мач от първия кръг на турнира от категорията ATP 500 във Виена. Двамата бяха играли два пъти помежду си досега, като Димитров спечели с 6:2, 6:2 в Маями през 2012 година, а през 2015 Кукушкин надделя с 6:3, 7:6 (2), 2:6, 4:6, 6:4 във втория кръг на US Open. Днес Григор направи 10 аса, но допусна цели 11 двойни грешки, много от които във важни моменти. Българинът като цяло направи слаб мач, често грешеше и в крайна сметка не успя да намери начин да пречупи противника си.

ПЪРВИ СЕТ:

Григор пръв застана на линията за сервис и взе откриващото си подаване на нула, но след това същото стори и Кукушкин. Във втория си сервис-гейм хасковлията имаше комфортен аванс от 40:15, но с три поредни точки Кукушкин малко изненадващо достигна до брейкпойнт. Малко след това на Димитров му се наложи да спасява втора точка за пробив, но българинът все пак се пребори за подаването си и първата почивка в двубоя дойде при лек аванс за българина - 2:1.

Последва нов гейм на нула за 71-ия в световната ранглиста Кукушкин, след което поставеният под №3 Димитров отново излезе напред при 3:2, въпреки че третото му подаване мина през 40:40.

При 3:3 Григор изигра слаб гейм и допусна първия пробив в мача - на 15. Кукушкин с лекота затвърди брейка, след което Димитров съкрати аванса на съперника си на 4:5, но представителят на Казахстан затвори първата част с поредния си безпроблемен сервис-гейм.

ВТОРИ СЕТ:

Вторият сет започна с труден сервис-гейм на Григор, в който българинът обърна с 4 поредни точки резултата от 15:40 и не допусна пробив още в самото начало. И в следващото си подаване Димитров имаше проблеми, тъй като с двойна грешка подари брейкпойнт на противника си, но все пак се измъкна и поведе с 2:1.

В четвъртия гейм Димитров най-сетне попритисна Кукушкин и достигна до първа точка за пробив, но не успя да стори нещо повече и представителят на Казахстан изравни за 2:2. Последва пореден тежък гейм за Димитров, който отрази 2 брейкпойнта и предотврати първия пробив в сета.

В седмия гейм Кукушкин направи някои магически изпълнения, а Григор допусна поредната си двойна грешка. И този гейм не мина без точка за пробив за казахстанеца, но 27-годишният хасковлия някакси се измъкна - 4:3. И в деветия гейм Димитров сам си създаде проблеми, допускайки нова двойна грешка, която донесе брейкпойнт на Кукушкин, но хасковлията все пак удържа подаването си за 5:4. Веднага след това пред Григор се откри златен шанс за изравняване на сетовете и българинът не го пропусна. Кукушкин успя да отрази два сетбола от 0:40, но при третия се предаде и това означаваше решаващ трети сет.

ТРЕТИ СЕТ

Третият сет започна по възможно най-лошия за Григор начин. Българинът сервираше и загуби първите три точки в подаването си. След това с две бързи точки Димитров се пребори за 30:40. Последва дълго разиграване, което приключи с бекхенд в мрежата на хасковлията и Кукушкин проби на старта на решаващата част. Димитров имаше прекрасен шанс за рибрейк, но не успя да се възползва от две поредни точки за пробив и Кукушкин поведе с 2:0.

Димитров спечели третия гейм, а в четвъртия взе първите две точки, но Кукушкин направи серия от 4 поредни, като последното разигриване завърши с невероятен минаващ удар на казахстанеца - 3:1. Последва маратонски гейм, в който Григор първо се измъкна от 0:40, след това отрази още 2 точки за пробив и в крайна сметка се добра до 2:3.

При 5:4 Кукушкин сервираше за победата, но за Димитров се появи лъч светлина в тунела, тъй като казахстанецът изостана с 0:40 в резултата. Григор обаче не се възползва и Кукушкин затвори сета, а с това и мача, продължил 2 часа и 22 минути.