Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 1:1

Бенфика не издържа срещу Аякс, "Голлайн" за малко да спаси "орлите" (видео+галерия)

Аякс надви с 1:0 Бенфика в среща между двата бивши европейски клубни шампиони в Шампионската лига. В герой за домакините от Холандия се превърна мароканският национал Нусаир Мазрауи, който намери мрежата на "орлите" в добавеното време. Преди почивката пък удар на Николас Таляфико бе изчистен от голлинията, а технологията отчете, че попадение не бива да бъде признавано. Така грандът от Амстердам взе важна преднина в битката за второто място, ако приемем, че Байерн (Мюнхен) няма да изненада сам себе си в тази група от най-комерсиалния клубен турнир.

35 Аякс - Бенфика

През първата част зрителите видяха интересни ситуации пред двете врати. Още в самото начало крилото на гостите Рафа Силва нанесе опасен удар към холандската врата, но Андре Онана спаси. В петата минута Франки де Йонг получи аплодисментите на публиката. Левият халф на Аякс жонглира с топката край тъчлинията отляво, а накрая германският страж на Бенфика Одисеас Влахoдимос трябваше да се намесва. Малко след това холандски бранител трябваше да чисти изстрел на голлинията, с което резултатът се запази 0:0. В 23-ата минута Каспер Долберг от Аякс пробва мерника си, но не сполучи.

В 39-ата минута Рафа Силва получи нова възможност за гол, но изстрелът му премина покрай вратата и излезе в аут. Последваха два пропуска на Аякс и полувремето отиваше към своя край. Тогава дойде ударът на левия бек на домакините Таляфико, който се размина с попадението на косъм. Сънародникът на Таляфико Херман Конти успя да спре пътя на топката, а след намесата на технологията "Голлайн" стана ясно, че Аякс се е разминал с гола за няколко сантиметра.

След почивката темпото видимо спадна и ситуациите пред Онана и Влаходимос намаляха. Все пак домакините бяха с една идея по-активни, но в дълъг период вратарят на Бенфика и отбраната пред него се справиха с всички създадени разбърквания. Чисто положение за колоса на Холандия пропиля полузащитникът Дони ван де Беек, който от чиста позиция стреля в обсега на Влаходимос и последният успя да парира и да спаси (временно) равенството. Натискът на Аякс продължи, за да се стигне до 92-ата минута, когато с шут извън наказателното поле и през куп тела Мазрауи донесе радост за публиката - 1:0 и три точки за домакините.