Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Волейболистките дебютират в Лигата на Нациите срещу победителя САЩ

Волейболистките от националния отбор на България ще дебютират в Лигата на Нациите при жените през 2019 година с мачове срещу победителя в турнира САЩ, Япония и Белгия. Това се разбра, след като днес Международната волейболна федерация (FIVB) публикува календара и разпределението на групите в турнира за следващата година.

Както при мъжете, така и при жените България ше бъде отбор "претендент" заедно с Белгия, Полша и Доминиканската република. Ядрото на Лигата остава - Бразилия, Италия, САЩ, Китай, Сърбия, Германия, Тайланд, Япония, Русия, Холандия, Турция и Република Корея. Четирите претенденти са заплашени от изпадане през всеки един от сезоните.

Форматът и при жените на Волейболната Лига на Нациите (ВЛН) ще бъде от пет седмици предварителен кръг, в който всеки отбор ще играе 15 мача - всеки срещу всеки на отделни турнири, след което шестте най-добри тима в общото класиране ще играят на финална шестица. Всяка страна ще бъде домакин на поне един турнир, а някои ще приемат по два.

"Лъвиците" ще започнат участието си с домакински турнир, където ще мерят сили с настоящия победител в Лигата САЩ, Япония и Белгия. Турнирът ще бъде в уикенда 21-23 май в зала "Арена Монбат" в Русе. Следващата седмица България ще пътува до Холандия, където ще играе с домакините, Бразилия и Полша. Следва пътуване за турнира в Група 11 в Тайланд срещу домакините, Доминиканската република и финалиста от тази година Турция. В 4-ия уикенд България ще играе в Италия срещу световните вицешампионки от "Скуадра адзура", Република Корея и Русия. В последния състезателен уикенд България ще бъде в далечен Китай, където ще играе с олимпийския първенец, световния шампион Сърбия и Германия. Точните дати и програма на съответните турнири ще станат ясни по-късно.

Финалната шестица на ВЛН при жените ще бъде между 3-и и 7-и юли отново в Нандзин (Китай).

Програма на турнирите от груповата фаза на Волейболната Лига на Нациите при жените за 2019 година:

Седмица 1 (21-23 май):