От 8:0 срещу ЦСКА до на косъм от служебна титла за Левски - този сезон ли визира Гриша Ганчев?

Вчера Гриша Ганчев даде любопитно интервю за предаването “Код Спорт”, в което изненадващо призна, че като собственик на Литекс е печелил титла по втория начин. Бизнесменът разкри, че това е първенството, което се решава в един мач - този между Левски и Литекс. Ганчев споделя, че това е сезон 1997/98, но справка показва, че въпросният двубой е от сезон 1998/99.

Въпросното първенство е едно от най-скандалните в цялата история на “А” група, като ще щрихираме само най-любопитното от него.

Това е сезонът, в който Литекс бие ЦСКА с 8:0, а мачът се играе на 29 ноември 1998 г. За този двубой продължават да се носят легенди и по-конкретно за начина, по който е постигната гръмката оранжева победа, но и до днес няма неопровержими доказателства за нещо нередно.

Големите разправии обаче тепърва предстоят. Битката за титлата през пролетта се очертава да е между Литекс и Левски.

Вторият полусезон започва с поражение за Литекс при гостуването на Локомотив (София) с 1:0. Левски бие Септември (София) с 2:0, с което се доближава на само две точки до ловчанлии, които са лидери в класирането.

В следващите 9 кръга двата отбора постигат по 9 поредни победи и идва решаващият мач на “Герена”. Той завършва 0:0 и Литекс запазва първото място. До края на първенството остават четири кръга, в които двата отбора постигат по нови четири победи и Литекс става шампион с две точки пред Левски. Един от успехите на ловчанлии е на стадион “Българска армия”. Червените повеждат с 2:0, но губят с 2:3. В началото на втория полусезон армейците са загубили със същия резултат и от Левски.

Така през пролетта Литекс постига 13 победи, един равен и едно поражение, а Левски е с актив от 14 успеха и един равен.

След края на първенството се разиграва голям скандал. Четирима футболисти и шеф на Металург признават, че домакинството на перничани срещу Литекс, което завършва 2:1 в полза на оранжевите, е уредено.

Те подкрепят твърдението си с аудиокасета, записана в съблекалнята на Металург в почивката на въпросния двубой. Касетата е излъчена в спортно шоу Гонг на Дарик радио. Според правилника, Металург е изваден от групата, а на Литекс са отнети спечелените три точки във въпросния мач. Това обаче довежда до сериозен юридически проблем, защото шампионатът вече е приключил, като Литекс е станал шампион с две точки преднина пред Левски. Това означава отнемане на титлата и присъждане на служебна такава за сините. Всичко това се случва в навечерието на срещите от европейските клубни турнири. Затова в БФС са принудени да отнемат три точки и от актива на Левски, под предлог уреждане на мача с Металург. Така Литекс запазва титлата си, която е втора поредна.

Ето част от разговора, който е записан в съблекалнята на Металург на почивката на мача срещу Литекс:

Шеф: “Горе-доле играта е нормална. Водим с 1:0, знаете как е постановката. Това, което съм го казал, го казвам пак. И не се отхвърлям от думите си.”

Разговор между играчи:
- Нека Левски се почувстват за 15 минути шампиони. Те как са?
- Водят 2:0.
- Да дадат още пари.

- Ако поведем 3:0, какво ще стане?
- Ще падаме с 3:4.
- Ако поведем с 2:0, какво? Ще пускаме до 3:2 ли?

Разговор между вратаря и играч:
- Аз ти викам - недей вкарвай тоя гол. Няма да се излагам да пускам три гола. Аз знам, че ще вкараш, ще стане 2:0 и си излизам.
- Шефът вика - пускай.

Играч: “Дузпа няма да се прави. Те могат и да не вкарат. Прави фаул.”

Играч: “Ти гледай, че не играят. Те толкова си могат... Тия, ако си играеме, че ги качиме на осем.”
На скамейката в началото на второто полувреме: “Мислиш, че на мене ми е хубаво, дето сме си дали гъза под наем. Мене пък най-малко.”