Барселона се настани на върха, но загуби Меси (видео+галерия)

Испанският шампион Барселона спечели с 4:2 срещу гостуващия Севиля в дуел за челната позиция в Ла Лига. Каталунските фенове обаче са притеснени заради контузията в лакътя на Лионел Меси, която може да го извади от сметките за мача с Реал Мадрид на 28 октомври. Аржентинецът даде асистенция за гола на Филипе Коутиньо (2), а в 12-ата минута отбеляза 2:0. В 16-ата Лео получи контузия, която го извади от игра.
Останалите две попадения за домакините бяха реализирани от Луис Суарес (63-дузпа) и Иван Ракитич (88). За севилци се разписаха Пабло Сарабия (79) и Луис Муриел (90). За голяма заслуга за победата на каталунците е вратарят Марк-Андре тер Стеген, който направи поредица от зашеметяващи спасявания, за да помогне на отбора си да прекъсне лошата серия в шампионата. С успеха Барса натрупа преднина от четири точки пред Реал Мадрид и две пред Севиля и Атлетико Мадрид и една пред Алавес.
Ернесто Валверде отново се лиши от услугите на Усман Дембеле за началото и постави Филипе Коутиньо в нападателната тройка с Лионел Меси и Луис Суарес. Спечелилият множество похвали Артур влезе в центъра на терена. Очаквано Жерард Пике и Клеман Лангле оформиха централната двойка с оглед кадровите проблеми в отбрана.
Пабло Мачин подреди 3-4-3 с основните си реализатори Андре Силва и Висам Бен Йедер, подкрепяни от Пабло Сарабия.
Минута след началото на двубоя каталунците застрашиха вратата на Томаш Вацлик. След изпълнение на корнер защитата на южняците не се ориентира, а Жерард Пике не стигна до топката. Само минутка по-късно топката беше във вратата на Вацлик след зрелищно изпълнение. Нелсон Семедо влезе навътре, Луис Суарес омекоти топката за Меси, който подаде изключително фино между двама бранители, извеждайки Коутиньо. Бразилецът мигновено завъртя топката към далечния горен ъгъл, пращайки я около сглобката.
Гостите от "Рамон Санчес Писхуан" реагираха почти без забавяне. В шестата минута Гилерме Арана шутира по земя към далечния ъгъл, Марк-Андре тер Стеген не стигна до топката, а тя се отби от гредата. В деветата Жорди Алба използва бързината си, за да задържи топката на аутлинията, върна я назад към Лео Меси, чийто удар беше отклонен.
В 12-ата андалусците допуснаха втори гол. Евер Банега загуби топката в центъра при изнесена напред защитна линия на своя тим. Луис Суарес подаде надясно към Меси, който имаше достатъчно пространство, за да напредне и да си извоюва позиция за шут. По любим начин Ла Пулга стигна около дъгата и отбеляза с нисък удар по диагонала, вкарвайки седмия си гол в Лигата този сезон.
В 16-ата Лео получи контузия в лакътя след сблъсък с Франко Васкес. Аржентинецът трябваше да напусне терена за лекарска помощ и превръзка. След медицинската намеса Меси се прибра в съблекалнята, а на игрището излезе Усман Дембеле. Световният шампион с Франция бързо показа страхотния си демараж. В 28-ата той напредна по десния фланг и смая публиката с два финта в наказателното поле, след което се затвори и завърши атаката несполучливо.
В 38-ата Дембеле получи отляво, подготви се за удар и прати топката покрай далечната греда. В 42-ата Семедо се вряза отдясно, а Луис Суарес се бореше за позиция, спринтирайки към наказателното поле. Уругваецът падна, след като беше задържан от съперник. Секунда-два по-късно Семедо, останал без опция за подаване, стреля неточно покрай гредата. Въпреки претенциите за нарушение домакините не получиха такова.
В 43-ата Даниел Карисо насочи над гредата след центриране от корнер. В 45-ата капитанът на севилци Хесус Навас шутира отсечено, а Сарабия отклони топката на първа греда, като сантиметри го разделиха от целта. Динамичното полувреме завърши с шанс пред Иван Ракитич. Хърватинът беше изведен сам срещу вратаря Вацлик, предпочете технично копване, а вратарят беше подготвен и улови без затруднения.
В 54-ата Луис Суарес видя свобода пред себе си и избра да шутира от 23 метра. Уругваецът нанесе силен удар, при който топката се чукна от външната страна на гредата. В 56-ата футболистите на Мачин поискаха дузпа, но съдията видя достатъчно основания. Сарабия центрира отдясно и топката се удари в ръката на Алба. Ръката беше встрани, но нямаше умисъл и съдията прецени, че това не е дузпа. В 58-ата защитата на севилци изпусна Луис Суарес, който получи великолепен шанс за гол, но шутира разочароващо от едва осем метра.
В 61-ата Андре Силва беше изпуснат и стреля с глава. Тер Стеген плонжира и изби с една ръка. При добавката германският страж направи още по-забележително спасяване очи в очи с Мудо Васкес. Минута по-късно Барса си спечели дузпа. Луис Суарес залъга Карисо, а след това успя да изпреваря вратаря Вацлик, който му връхлетя с в краката за кристална дузпа. Лучо се нагърби с изпълнението и отбеляза за 3:0, пращайки топката в десния ъгъл на вратаря.
Гостите владееха топката в голяма част от второто полувреме, а испанският шампион се стремеше да играе по-пестеливо и без излишни рискове. В 73-ата Семедо подаде към дъгата за Луис Суарес, който стреля и затрудни сериозно Вацлик. В 79-ата "бланкирохос" върнаха един гол. Сарабия шутира от 25 метра, а Лангле имаше малшанса да отклони топката с глава и да я направи неспасяема за Тер Стеген - 3:1. В 83-ата Коутиньо завъртя коварно топката от пряк свободен удар и едва не накара Вацлик да сбърка.
В 85-ата стана много горещо пред вратата на каталунците. Сарабия стреля, Тер Стеген спаси майсторски. При последвалата добавка германецът отново изпъкна с блестяща проява при добавката на Луис Муриел. При следващата атака Арана овладя на гърди на шест метра от голлинията, но впоследствие беше блокиран.
В 88-ата Ракитич внесе спокойствие в лагера на Барса след зрелищен гол. Хърватинът "хвана" топката от въздуха и я прати в далечния долен ъгъл, след което показа уважение към феновете на андалуския тим. Мачът не беше свършил и остана време за още един гол. Резервата Муриел завъртя красиво към далечния ъгъл и наказа вратата на Тер Стеген за 4:2.
Сега всички фенове на Барселона очакват новини за състоянието на Лео Меси. В сряда Барса приема Интер, а в неделя е домакин на Реал Мадрид.