Сърбия покори световния връх след петсетов трилър с Италия (видео + галерия)

Сърбия е световен шампион по волейбол за жени, след като във финалния двубой на Мондиал 2018 в Йокохама надви Италия с 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12). Водени от блестящата Тияна Бошкович (26 точки), западните ни съседки съумяха да стигнат до златото, макар че на два пъти изоставаха в резултата. Това е първа световна титла за сръбския женски волейбол.

22 Сърбия - Италия 3:2

Италианките водеха в резултата през целия първи гейм, след като добро начало им осигури преднина от 7:3, която в последствие прерасна до 13:10 и 16:12. Добрите атаките на Италия им осигуриха точка за спечелване на гейма при 24:19, а в крайна сметка Сила Фатиме затвори първия гейм за 25:21 и 1:0.

Нещата се развиваха доста по-равностойно във втория гейм и двата тима бяха равни при 5:5, след което Сърбия дръпна с 8:6, след което увеличи преднината си до 16:11. Бошкович се разигра и помогна на страната си да поведе с 20:12, а този гейм приключи при 25:14, за да се стигне до равенство - 1:1.

Егону изведе Италия напред с 8:7 при първото техническо прекъсване в третия гейм, но след това балканския тим заличи изоставането си и изравни първо за 18:18, а след това бе фиксирано ново равенство - 21:21. Данези и Фатиме осигуриха точка за спечелване на своя отбор при 24:22, за да се стигне до финалното 25:23 в полза на италианките и 2:1.

Четвъртата част стартира по-силно за сръбкините, които поведоха с 8:2, след което италианките се доближиха до 9:8. Последваха нови силни моменти за Сърбия и 16:11, а след това Бошкович и съотборничките й съумяха да задържат водачеството и да изравнят след 25:19 - 2:2.

Ас на Бошкович изведе Сърбия напред с 4:3 рано в петия гейм, но Италия обърна до 5:7, а при смяната на полетата водеше със 7:8. Нова точка на Бошкович върна сръбските националки напред за 9:8, а след това те така и не погледнаха назад, за да задържат позицията си и да триумфират с 15:12 и 3:2.