Белгия и Холандия не се победиха в престижна контрола

Бронзовият медалист от Мондиал 2018 Белгия завърши 1:1 срещу Холандия в контролен мач, изигран в Брюксел. Двубоят беше под номер 127 в съперничеството между двата тима, което датира от 1905 година, когато Холандия печели с 4:1 след продължения. Балансът от срещите между двата тима остава в полза на Холандия - 55 на 41 победи и вече 31 равенства.

"Червените дяволи" започнаха ударно мача, като стигнаха до гол още в четвъртата минута. Еден Азар нахлу отляво, центрира, отбраната на Холандия изчисти топката, но тя попадна в Дрис Мертенс, който с мощен удар откри резултата.

Домакините продължиха добрата си игра, докато гостите бяха нервни и не успяваха да "вържат" и три паса. В 14-ата минута Белгия беше близо до втори гол, след като Азар намери Мертенс, който качи топката на главата на Ромелу Лукаку, но ударът на нападателя на МЮ мина над вратата. Холандците се поокопитиха и след 20 минути игра успяха да отправят първия си удар в рамките на вратата, но Миньоле спаси изстрела на Мемфис Депай.

В 27-ата минута Холандия стигна до изравнителен гол. Кастане сбърка, което позволи на гостите да организират бърза контраатака чрез Депай, който изведе Данюма сам пред вратата и футболистът на Холандия опъна мрежата зад Миньоле.

Три минути по-късно само намесата на Боята спаси Белгия от втори гол след удар на Депай. В 33-ата минута гредата спаси домакините от попадение след удар на Промес. Изравнителният гол подейства като допинг на холандците, които бързо овладяха инициативата и вече доминираха. В самия край на полувремето Белгия беше близо до втори гол, но удар на Азар след комбинация с Лукаку мина встрани от вратата. Така двата тима се оттеглиха на почивка при равенство 1:1.

След паузата селекционерът на Белгия Роберто Мартинес извърши смени, като в игра се появи Миши Батшуай, който скоро след това отправи и първия си изстрел към вратата. В 54-ата минута Батшуай успя да отправи удар с глава след ъглов удар, но липсваше сила в изстрела му. Постепенно темпото на игра спадна, като причините за това бяха и направените смени. Резервите на Белгия определено разочароваха, като единствено Батшуай опитваше да направи нещо на терена.

Холандците се опитаха да се възползват от слабостите на Белгия през втората част, но стигнаха единствено до опасен удар на Депай в 77-ата минута. Така двубоят завърши без победител, а позитивите са за холандците, които затвърдиха добрата си форма след победата с 3:0 над Германия.

Белгия - Холандия 1:1
1:0 - Мертенс 4
1:1 - Данюма 27

Белгия: Миньоле, Алдервейрелд, Боята, Денайер, Шадли, Витсел, Тилеманс, Кастане, Мертенс, Лукаку, Азар.

Холандия: Силесен, Дъмфрис, Де Лихт, Де Фрай, Аке, Строотман, Блинд, Ван де Бийк, Промес, Данюма, Мемфис.