България сдаде първото място в Норвегия (видео)

Националният отбор на България записа първо поражение в дебютното издание на новия турнир на УЕФА Лига на нациите. "Лъвовете" отстъпиха с 0:1 при визитата си на Норвегия в Осло, като прекъснаха серията си от три поредни победи, но по-лошото е, че "трикольорите" сдадоха първата позиция за сметка на скандинавците. Двата отбора имат по девет точки от четири мача, но норвежците имат по-добра голова разлика. Тимът на Ларс Лагербак е отбелязал четири гола и е допуснал един, докато родните национали имат пет отбелязани попадения и три допуснати гола. За селекцията на Петър Хубчев предстои визита на Кипър и домакинство на Словения, докато Норвегия има две гостувания на същите съперници през ноември. Именно след тези мачове ще се види дали България ще успее да се върне на първото място. "Лъвовете" могат да бъдат доволни, че не загубиха с по-голям резултат, който можеше да даде още по-голямо предимство на северняците.

Селекционерът Петър Хубчев бе направил три промени в титулярния състав, който излезе при победата с 2:1 над Кипър преди няколко дни. Иван Бандаловски, Васил Божиков и Божидар Чорбаджийски смениха Страхил Попов, Антон Недялков и Божидар Краев. Специалистът заложи на по-дефанзивна тактика с петима чисти бранители, като бе пуснал трима нови защитници, а на пейката остана младият Краев.

"Лъвовете" имаха девет точки след трите си победи - 2:1 над Словения, 1:0 над Норвегия и 2:1 над Кипър, докато скандинавците бяха на второ място с 6 точки.

Пламен Илиев бе на вратата, а в центъра на отбраната бяха Чорбаджийски, Николай Бодуров, Васил Божиков, докато Иван Бандаловски и Петър Занев действаха на фланговете при схема 3-5-2, като един от двамата при включване в атака схемата ставаше 4-4-2. Георги Костадинов и Симеон Славчев бяха вътрешните халфове, докато Кирил Десподов, Тодор Неделев и Ивелин Попов действаха в по-предни позиции, но без успех.

Домакините излязоха с 11 футболисти, които играят зад граница. Ларс Лагербак бе направил само една промяна в състава от победата с 1:0 над Словения преди няколко дни. Нордтвейт се завърна, сменяйки Ховланд в центъра на отбраната.

На стадион "Улеваал" в Осло двата тима влязоха в битка за първото място в групата. Родните национали играха с бели фланелки, бели гащета и червени чорапи, като от първата минута оставиха инициативата на скандинавците. Първа опасност беше в 10-ата минута, когато Алесани беше изведен отлично отляво, той подаде към връхлитащия Кинг, който от отлична позиция стреля над вратата на Илиев.
В 14-ата минута Иван Бандаловски фаулира Кинг, за което получи жълт картон.

Секунди по-късно Илиев майсторски финтира нападател на Норвегия преди да подаде топката напред. При следващата атака играчите на домакините искаха игра с ръка на Занев, но получиха ъглов удар.
Първата добра атака на "лъвовете" беше в 18-ата минута, когато Славчев изведе технично Десподов, който финтира двама бранители и опита голово подаване към Попов, но сгреши.

Пламен Илиев трябваше да не намесва в 19-ата минута, когато нашата защита се пропука, но Кинг не успя да се възползва и да прати топката в мрежата. Техничен удар на Мохамед Елюнуси мина на сантиметри от гредата на Илиев в 22-ата минута.
Стражът трябваше да се намесва отново в 26-ата минута, когато беше извършено нарушение срещу него.

В 31-ата минута Норвегия поведе. Хубава атака на домакините отдясно проби лявата зона на Занев и Божиков, след което остро центриране на Елабделауи беше засечено от Елюнуси, който вкара топката в мрежата.

"Лъвовете" се стреснаха, като Занев получи също жълт картон, а опасно центриране от фаул мина в опасна близост до дясната греда на Илиев.

В 38-ата минута Десподов центрира от фаул, а Бодуров изпревари всички обаче стреля с глава встрани от вратата. Домакините спряха да бъдат толкова агресивни в атака, но въпреки това момчетата на Хубчев трудно организираха играта. Малко преди края на първата част и Чорбаджийски получи картон.

Втората част започна без промени, но такава имаше малко след подновяването на играта. Нападателят Радослав Василев замени Чорбаджийски в 49-ата минута. България остави повече пространства, за да търси равенството, което можеше да дойде в 56-ата минута, но изстрел на Ивелин Попов беше избит от бранител и излезе над гредата. Реферът обаче не видя и отсъди аут. Домакините със скоростните си футболисти продължиха да атакуват опасно.
Кристиян Малинов влезе за "лъвовоте" в 59-ата минута, сменяйки Славчев. Хубава атака на Попов в 62-ата минута завърши с удар на "десетката", който стражът на скандинавците спаси.

Десподов също пробва слаб удар след добра атака, но без да затрудни стража на Норвегия.
"Лъвовете" вече владееха повече топката, но липсваше последното подаване. И Бодуров видя жълтия картон за груб фаул срещу Кинг. Домакините също направиха една смяна, като Фосум влезе на мястото на Йохансен.

Малко след това невероятен пропуск направи Кинг, който в 83-ата минута пропусна на празна врата да вкара за 2:0.

Последните минути едно лошо връщане към вратаря Йорстeйн, който обаче спаси преди топката да стигне до голлинията, смути около 10 000 зрители по трибуните. Накрая обаче Норвегия не беше затруднена и напълно заслужено спечели, както преди четири година, когато ни победи с 2:1 на същия стадион.

Ивелин Попов и компания изиграха едно безобразно първо полувреме, което трябва бързо да забравят, тъй като имат повече от реални шансове да завършат на първо място в групата.

Тимът ни е лимитиран за много неща, но показа вече, че когато играе с отборен дух и без страх, може да победи съперниците в групата. Именно това трябва да сторят националите ни в Никозия и на "Васил Левски" срещу Кипър и Словения, за да израснат още повече и да бъдат по-подготвени за квалификациите през 2019 година.

НОРВЕГИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:0
1:0 Елюнуси (31)

НОРВЕГИЯ:
1.Йорстeйн, 14. Елабделауи, 6. Нордтвeйт, 5. Ростед, 2. Алесани, 8.Йохансен (78-23.Фосум), 18. Селнес, 19.Хенриксен, 11.Елюнуси, 7. Кинг, 10. Т.Елюнуси
БЪЛГАРИЯ: 23.Пламен Илиев, 11.Иван Бандаловски, 4.Божидар Чорбаджийски (49-9.Радослав Василев), 5.Николай Бодуров, 15.Васил Божиков, 3.Петър Занев, 7.Георги Костадинов (78-12.Божидар Краев), 6. Симеон Славчев (59-21.Кристиян Малинов) 10.Ивелин Попов, 8.Тодор Неделев, 19. Кирил Десподов
Жълти картони: Бандаловски, Селнес, Занев, Чорбаджийски, Бодуров, Неделев
СЪДИЯ: Джон Бийтън (Шотландия)
СТАДИОН: "Улеваал",  Осло