Англия съсипа Испания на контраатака в луд мач, нанасяйки първа домакинска загуба на "Ла Роха" от 15 години (видео)

Англия изненада Испания с много директен и ефективен футбол и красиви голове, с които победи с 3:2 в Севиля лидера в Група 4 на Лига "А". Това бе първа домакинската загуба на "Ла Роха" в официален двубой от 15 години насам и първи успех на "трите лъва" в Испания от 1987 година. Селекцията на Гарет Саутгейт взе аванс от три гола до почивката след две попадения на Рахийм Стърлинг (16', 38') и едно на Маркъс Рашфорд (29'). С две асистенции пък се отличи Хари Кейн. След почивката Пако Алкасер (58') върна едно попадение, а испанците не получиха дузпа в 63-тата минута, когато Джордан Пикфорд задържа Родриго в наказателното поле. В 97-ата минута Серхио Рамос оформи крайния резултат.

До момента "трите лъва" имаха само една точка в Група 4 след нулевото равенство с Хърватия в петък. Испания записа първа загуба под ръководството на Луис Енрике, но въпреки това отборът остава на върха в класирането в тази група с актив от шест точки.
Така двата тима си размениха по един успех, след като преди малко повече от месец "Ла Фурия" победи с 2:1 на "Уембли".
Луис Енрике бе предприел цели осем промени, ако се вземе предвид съставът, който започна при победата с 4:1 над Уелс в последната контрола. Само Давид Де Хеа, Серхио Рамос и Саул Нигес запазиха своите места. Бранителят на Уулвърхамптън Джонатан Кастро - Джони дебютира за "Ла Роха", а Родриго водеше атакатa на домакините. Изненадващо намиращият се в изключителна форма Пако Алкасер бе оставен на скамейката за началото.
Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт направи три корекции в сравнение с двубоя в Риека. Джо Гомес, Киърън Трипиър и Хари Уинкс бяха титуляри за сметка на Джон Стоунс, Джордан Хендерсън и Кайл Уокър. Интересен факт е, че това е най-младият титулярен състав на "трите лъва" от 1959 година насам. Единственият играч в него, който е над 25 години, е Трипиър (28).
В четвъртата минута Джони и Аспас комбинираха много добре, след което играчът на Уулвс бе изведен в наказателното поле, но Трипиър подложи крак и изчисти в корнер. Домакините разиграха след ъгловия удар и Тиаго се оказа на стрелкова позиция малко след границата на наказателното поле, но ударът му рикошира. Вторият ъглов удар бе отклонен към далечната греда, където Алонсо засече отблизо, но Пикфорд се намеси блестящо и успя да избие.
След тези положения Англия изненадващо поведе в резултата в 16-ата минута. С три подавания гостите матираха испанската отбрана. Кейн намери Рашфорд с остър пас по земя, след което нападателят на Манчестър Юнайтед центрира отляво към Стърлинг, който си пое с едно докосване и със следващото простреля Де Хеа с мощен шут в горния далечен ъгъл.
Испания отново пое контрола, като домакините владееха топката в 70% от времето. Това обаче не създаде големи проблеми за Пикфорд. Нещо повече - в 30-ата минута стражът на "трите лъва" улови след поредното центриране в неговото наказателно поле, след което веднага изпрати топката напред с дълго подаване. Кейн овладя добре, задържа между трима бранители и демонстрира изключителен поглед върху играта, извеждайки Рашфорд, който изскочи зад защитата и простреля Де Хеа за втори път.
Осем минути след това Испания вече бе в нокдаун. Баркли намери с много хубав прехвърлящ пас Кейн на далечната греда. Отбраната на домакините отново бе изненадана, а голмайсторът на Тотнъм пусна към Стърлинг, който отбеляза втория си гол днес - 0:3.
В 51-вата минута Асенсио се обърна добре в наказателното поле и стреля, но топката рикошира в Гомес и профуча встрани от вратата на Пикфорд.
В 55-ата минута Кастро настъпи Стърлинг на самата линия на наказателното поле, но претенциите на играча на Манчестър Сити не бяха уважени. Веднага след това Пикфорд спаси удар на Саул.

Луис Енрике реагира с двойна смяна - Пако Алкасер и Дани Себайос влязоха на местата на Аспас и Саул. Това веднага даде резултат и още с първото си докосване в мача нападателят на Борусия (Дортмунд) намали, след като засече с глава центриране от корнер - 1:3.

В 63-тата минута дойде и най-спорният момент. Пикфорд се забави с една върната към него топка и се опита да финтира в наказателното си поле Родриго, който му отне. Стражът задържа след това нападателя, който обаче остана на краката си и се опита да завърши. В решаващия момент Пикфорд се хвърли на шпагат и изчисти. Всички играчи на домакините, както и щабът, протестираха бурно за дузпа, каквато спокойно можеше да бъде отсъдена, но главният рефер Шимон Марчиняк не даде сигнал за такава, а показа жълт картон на Рамос заради протестите му.
След този епизод обаче поривът на "фуриите" нямаля значително.
Англия се защитаваше, а натискът на домакините не даваше резултат, въпреки усилията на Алкасер. В добавеното време, което бе цели седем минути, Магуайър за малко не си отбеляза автогол, като след негова игра с глава топката срещна напречната греда. Буквално в последната секунда на добавеното време Серхио Рамос вкара с глава за крайното 2:3. Веднага след това обаче Марчиняк даде последния съдийски сигнал.
Испания продължава да води в класирането с актив от шест точки. Англия вече има четири, докато Хърватия е едва с една, но и мач по-малко.

Испания: Де Хеа; Кастро, Рамос, Начо, Маркос Алонсо; Алкантара, Бускетс, Саул (56'-Алкасер); Аспас (56'-Себайос), Асенсио, Родриго (72'-Мората)

Англия: Пикфорд; Трипиър (85'-Александър-Арнолд), Гомес, Магуайър, Чилуел; Уинкс (91'-Чалоба), Дайър, Баркли (76'-Уокър); Стърлинг, Рашфорд, Кейн