Италия нанесе късен удар, за да продължи битката с Португалия (видео+галерия)

Отборът на Италия надви с 1:0 като гост Полша в мач от група 3 на дивизия А от турнира за Лигата на нациите. Кристиано Бираги донесе успеха в Хожов с попадение в 90-ата минута. “Адзурите” изиграха по-силен мач и удариха две греди. Това беше първа победа за момчетата на Роберто Манчини, с която те продължават битката с Португалия за първото място в групата. Поляците ще завършат на последно място в групата и ще изпаднат в по-долна дивизия.
Роберто Манчини заложи на постройка 4-3-3 с атакуваща тройка, оформена от Федерико Бернардески, Лоренцо Инсиние и Федерико Киеза. Йежи Бженчек разчиташе на схема с двама типични централни нападатели: Роберт Левандовски и Аркадиуш Милик. Играчът на Лудогорец Яцек Горалски попадна в стартовите 11 на поляците.
Двубоят започна зрелищно. Още в 50-ата секунда Жоржиньо тресна напречната греда близо до сглобката след много техничен фалцов удар от 19 метра. В осмата минута Инсиние получи в наказателното поле, имаше време да се прицели, но прати топката над гредата от около 15 метра. Скуадра адзура стартира много дръзко и показа острота в нападенията си. Гостите от Апенините лесно влизаха в наказателното поле, ала им липсваше точният удар.
След първия интензивен четвърт час темпото поспадна. Сякаш италианците изчакаха да изминат 30 минути от двубоя, за да нагорещи отново страстите на терена. В 30-ата Инсиние нямаше късмет и нацели греда. Бързакът засече центриране отдясно и от шест метра насочи в гредата. В 32-ата Киеза беше изпуснат от защитниците, ала не успя да играе с глава. Минута по-късно вратарят на поляците Войчех Шчесни спаси нов много опасен удар на Жоржиньо. В 36-ата Джорджо Киелини заби топката в земята и накара Шчесни да избие в корнер, отразявайки това коварно изпълнение.
В 56-ата Камил Глик се справи със сложна ситуация пред вратата на Шчесни. Три минути по-късно топката беше центрирана на втора греда към непокрития Бираги, който шутира много неточно от добра позиция. В 65-ата момчетата на Манчини разиграха добре, топката стигна до вратата на домакините, но след явна засада на Инсиние, видяна от съдиите.
В 67-ата Флоренци изскочи зад полската отбрана, но не успя да овладее добре и се забави, за да спечели само корнер. В 71-ата Бернардески беше изпуснат от защитниците на Полша и получи възможност да стреля с глава от десет метра. Ударът на италианеца беше неточен и топката премина покрай гредата. В 73-ата домакините пропуснаха великолепна голова възможност. Левандовски изведе Гросицки, който сам срещу вратаря стреля в неговите ръце. При добавката Милик имаше още по-добър шанс да се разпише, но шутира над гредата едва от осем метра.
В 76-ата Бернардески се освободи с тяло и отправи тежък фронтален удар от 20 метра, при който топката профуча над гредата. Италианците успяха да нанесат късен удар в тила на своя съперник. В 90-ата минута топката беше центрирана на първа греда, където дебютантът Лазаня игра с глава, а Бираги я засече на далечната греда от едва два метра - 0:1.
Така Италия вече има четири точки, с две по-малко от Португалия. Предстои директен мач помежду им, но иберийците имат и среща по-малко.