Тъжен юбилей за Лева, Португалия е класа и без Роналдо (видео)

Португалия се утвърди като лидер в група 3 на Лига "А" в новия турнир на УЕФА - Лига на нациите. Европейският шампион от 2016 година надви с 3:2 като гост Полша и вече има 7 точки, докато поляците останаха на второ място с 3. На старта "мореплавателите" победиха Италия, а "дружина полска" направи равенство с "адзурите", които засега са на дъното в групата.

Домакините откриха чрез Кшищоф Пьонтек в 18-ата минута с глава. Попадението бе първо за нападателя с екипа на националния отбор. Андре Силва изравни в 31-ата минута. В 43-ата пък Камил Глик си вкара автогол. В началото на втората част Бернардо Силва смълча трибуните с трето попадение за европейските шампиони, но Якуб Блашчиковски върна един гол за поляците в 77-ата. Блашчиковски записа своя 103-и мач за Полша и стана рекордьор за всички времена, измествайки от първото място в почетната листа Михал Жевлаков. Двубоят днес бе специален и за звездата на домакините Роберт Левандовски. Той излезе в мач номер 100 с националната фланелка, но не успя да се разпише.

В предни позииции Левандовски имаше подкрепата на откритието на сезона в Серия "А" Кшищоф Пьонтек. Талантливият нападател вкара цели 13 гола в 8 официални мача от началото на сезона и селекционерът Йежи Бжечек му гласува доверие от първата мунута за сметка на Аркадиуш Милик. Сред резервите за поляците бе халфът на Лудогорец Яцек Горалски.

Домакините бяха амбицирани да си отмъстят за загубата с дузпи на 1/4-финалите на Евро 2016 и намериха добра поличба във факта, че имаха победа над Португалия на днешната дата преди 12 години в европейска квалификация, при това отново в Хожув.

Португалците и днес бяха без Кристиано Роналдо, който още не е дебютирал в турнира. Фернандо Сантош избра атаката да води Андре Силва, а по крилата действаха Бернардо Силва и Андре Силва. Рубен Невес, Вилиам Карвальо и Пици бяха тримата в средата на терена, а в центъра на защитата си партнираха Пепе и Рубен Диас.

Сред резервите на гостите личаха имената на Ренато Санчес, Бруно Фернандеш, Седрик Соареш и Едер.

Домакините започнаха активно, а над 50 000 по трибуните на стадион "Шльонски" се надяваха да видят ранен гол за техните любимци. В 6-ата минута Камил Глик имаше възможност да открие резултата, но закъсня след центриране от фаул и топката излезе в аут. Португалците отвърнаха с опасен изстрел на Андре Силва.

Десният бек на гостите Жоао Кансело на няколко пъти проби опасно и в 16-ата минута претендираше за нарушение срещу него в наказателното поле, но реферът Карлос дел Серо не видя основания да отсъди дузпа. Само две минути по-късно Рафал Куржава центрира от корнер към далечната греда и Пьонтек отново демонстрира головия си нюх - 1:0 за "дружина полска".

Гостите обаче не се стъписаха и до края на полувремето бяха по-добрият отбор. В 31-ата минута Пици напредна по десния фланг и поднесе топката на крака на Андре Силва, а за него бе лесно да я засече в мрежата. Португалците имаха още няколко добри слизания към вратата на Лукаш Фабиански, а защитата на Полша определено изнемогваше.

В 43-ата минута дълъг пас намери непокрития Рафа Силва, той преодоля Фабиански, а в желанието си да изчисти с шпагат, Камил Глик само добута топката във вратата - 1:2.

Португалия направи огромна крачка към победата в 52-ата минута. Бернардо Силва се разходи около наказателното поле и намери удобна позиция, а Фабиански не реагира достатъчно адекватно след удара му и излгеда как топката влиза до гредата.

В 64-ата минута Блашчиковски влезе в игра и официално стана рекордьор по брой мачове за Полша. 32-годишният футболист застана на десния фланг, а отляво вече действаше Камил Гросицки.

Поляците не се отказаха да атакуват, но техните съперници бяха стабилни в защита и уверено задържаха топката, което още повече изнервяше домакините.  Интригата можеше да се върне в 75-ата минута, но Ян Беднарек стреля неточно с глава от няколко метра.

В 77-ата лошо отбита от Пепе топка попадна на крака на Блашчиковски, а неговият силен удар завари неподготвен Руи Патрисио. По този начин Куба добави още един положителен щрих в специалния за себе си мач.

В 84-ата минута резервата Ренато Санчес подмина Фабиански, но отправи слаб удар и даде шанс на Кеджиора да избие пред самата голлиния. Гостите имаха още две положения в края, но резултатът остана непроменен.

В следващия кръг на 17 ноември Португалия гостува на Италия, а на 20-и "мореплавателите" ще приемат Полша.