Балкан се класира за груповата фаза на ФИБА Европа

Отборът на Балкан (Ботевград) загуби домакинството си на Ден Бош с 66:68 (16:16; 18:15; 15:25; 17:12) в мач №2 от втория квалификационен кръг на турнира ФИБА Европа, но въпреки това, възпитаниците на Небойша Видич си осигуриха място в груповата фаза на надпревара, след като в първия двубой се наложиха с 86:76 и излязоха крайни победители в сблъсъка с холандците.

Най-резултатен за ботевградчани беше Микаел Хопкинс с 18 точки, а Димитър Димитров и Брендън Браун добавиха съответно по17 и 10 точки.

Джонатан Уилямс вкара 21 точки за гостите, а Кейшън Шерил завърши с 13 точки.

Първото полувреме на двубоя бе изключително равностойно, като след десет минути игра резултатът бе равен – 16:16, а през втория период ботевградчани имаха малко повече късмет и успяха да си осигурят минимален аванс от три точки – 34:31.

Второто полувреме предложи много емоции на феновете в зала „Арена Ботевград“.

През третата четвърт баскетболистите на Ден Бош стигнаха до пълен обрат и почти заличиха изоставането си в общия резултат - 56:49, но в заключителните десет минути българите се вдигнаха на щурм, като нагледно демонстрираха, че са с класа над съперника и бързо успяха да стопят изоставането си до само две точки, като при тази разлика прозвуча и последния съдийски сигнал – 66:68, което осигури и място на Балкан в груповата фаза на ФИБА Европа.

Балкан – Ден Бош 66:68 (16:16; 18:15; 15:25; 17:12)

Балкан: Димитров 17, Ефианай 5, Хопкинс 18, Минков 8, Петков 3, Браун 10, Мулалич 1, Роузбъро 4

Ден Бош: Хенсън 5, Шерил 13, Ван Острьом 11, Воорн 4, Уилямс 21, Аартс 3, Кук 2, Оудендаг 9