Шоу с 4 гола на Мбапе при разгром на ПСЖ (видео)

Френският шампион и лидер в класирането Пари Сен Жермен разгроми с 5:0 Лион в чаканото с интерес дерби от деветия кръг на Лига 1. Столичани се развихриха през второто полувреме, когато младата звезда Килиан Мбапе отбеляза четири гола само в рамките на четвърт час. През първата част, която беше доста равностойна, резултатът откри Неймар от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Мбапе. И двата тима останаха с по 10 души на терена още през първото полувреме. Столичани вървят с пълен актив от 27 точки, като са отбелязали впечатляващите 32 гола срещу допуснати едва 6. Лион остана шести с 14. Пари Сен Жермен стана първият отбор в историята на Лига 1, спечелил първите си девет срещи от шампионата, а по-всичко личи, че този рекорд ще бъде продължен.

Треньорът на Пари Сен Жермен Томас Тухел не можеше да разчита на Адриен Рабио, който е наказан. Неговата позиция в средата зае Маркиньос.

Гостите излязоха в схема 4-4-1-1, която треньорът Бруно Женезио използва при успеха над Манчестър Сити с 2:1 като гост в Шампионската лига.

В началните минути гостите бяха по-активни и организираха няколко атаки, като в третата минута Набил Фекир получи контузия след сблъсък с Тиаго Силва при опита да достигнат първи до топката. Домакините отговориха бързо и се настаниха в полето на Лион. Проблемите на Фекир обаче се оказаха сериозни и станаха причина да поиска принудителна смяна още в шестата минута, а на мястото му заигра Максуел Корне. В деветата минута се стигна до откриване на резултата. Младокът Килиан Мбапе получи топката в наказателното поле, преодоля защитник на Лион, но беше повален от вратаря Антони Лопеш и реферът посочи бялата точка.
Зад топката застана Неймар, който не сгреши със седмия си гол от началото на сезона. В 13-ата минута Мемфис Депай отправи удар от пряк свободен удар, но Буфон изчисти топката в ъглов удар. Парижани продължиха да играят с повишено настроение, като поддържаха напрежението пред вратата на гостите, но не стигаха до чисти положения. След половин час игра се стигна до използване на системата VAR след грубо нарушение на Кимпембе срещу Ндомбеле. Първоначално реферът даде само жълт картон, но след консултацията промени решението си и остави парижани с човек по-малко. Това принуди треньорът Тухел да извади Единсон Кавани от игра, а на негово място се появи младия германски бранител Тило Кеерер. С човек по-малко футболистите на ПСЖ се поизнервиха и играта загрубя. В края на полувремето Корне стреля в долния десен ъгъл, но Буфон спаси. В самия край на полувремето и Лион остана с човек по-малко, след като Лука Тусар беше изгонен с втори жълт картон за фаул срещу Мбапе. ПСЖ започна силно втората част, като още в 47-ата минута стигна до голова ситуация чрез Мбапе, който не успя да преодолее Лопеш, останал очи в очи с него.
Минута по-късно Буфон отново се прояви, като спаси удар на Корне. В 52-ата минута гредата спаси ПСЖ от попадение, а в ответната атака и Мбапе нацели страничния стълб. В 57-ата минута с прекрасен пас Неймар изведе Мбапе в наказателното поле, но Лопеш изпревари нападателя на домакините и отрази опасността. В 61-ата минута усилията на ПСЖ дадоха резултат и Килиан Мбапе най-сетне успя да преодолее Лопеш, за да удвои аванса на Пари Сен Жермен.
Това попадение се оказа крайъгълен камък в мача, защото последва истинска вихрушка пред вратата на Лион, а в центъра на събитията отново беше Мбапе. С нови две попадения в 66-ата и 69-ата минути той оформи своя хеттрик. Четвърт час преди края Мбапе наниза и четвърти гол, след като пое една отбита топка след удар на Неймар и от близка дистанция простреля Лопеш. Пари Сен Жермен не спря да търси нов гол до края, а гостите можеха да намалят, но напречната греда спаси парижани от попадение след удар на Депай. Четири минути преди края на редовното време Неймар се опита да намери за втори път мрежата с акробатично изпълнение, но топката мина над вратата.

ПСЖ - ЛИОН 5:0
1:0 Неймар (9-дузпа)
2:0 Мбапе (61)
3:0 Мбапе (66)
4:0 Мбапе (69)
5:0 Мбапе (74)

ПСЖ: Буфон, Моние, Тиаго Силва, Кимпембе, Бернат, Верати, Маркиньос, Ди Мария, Мбапе, Неймар, Кавани.