Барса сдаде върха след нови изпуснати точки (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона отстъпи водачеството в Примера след равенство 1:1 при гостуването на Валенсия в здрава битка от осмия кръг. Тимът на Ернесто Валверде регистрира четвърти пореден шампионатен мач без победа и отстъпи първото място на Севиля. Каталунците получиха лековат гол във втората минута, реализиран от Есекиел Гарай. В 23-ата Лионел Меси отбеляза за 1:1. До края "лос кулес" имаха игрово преимущество, ала не създадоха достатъчно голови положения, изправени срещу коравия валенсиански тим.
Така преди паузата на националните отбори Севиля е лидер с точка пред Барселона и Атлетико Мадрид и с две пред Реал Мадрид, Еспаньол и Алавес.
Томас Вермален влезе в центъра на защитата до Жерард Пике. Ернесто Валверде отново възложи по-офанзивни функции на Филипе Коутиньо до Лионел Меси и Луис Суарес, подсигурявайки се в средата на терена с Артур. Марселино изненадващо остави на пейката Родриго Морено и заложи в атака на Миши Батшуай и Кевин Гамейро.
Малко повече от минута след началото на двубоя домакините ликуваха. След изпълнение на корнер Вермален допусна фрапантна грешка, а Пике не беше подготвен и неволно продължи топката към далечната греда. Номер 3 на практика асистира с гръб за Есекиел Гарай, който се разписа абсолютно сам пред голлинията - 1:0.
"Прилепите" продължиха да застрашават сериозно вратата на испанския шампион. В шестата минута Гонсало Гедеш нахлу отдясно и извади за Гамейро в наказателното поле. "Деветката" запази топката и я подаде към Батшуай, който шутира много опасно покрай гредата. Минута по-късно последва нов изстрел към вратата на Марк-Андре тер Стеген. Жофри Кондогбия завъртя топката от дъгата и сантиметри не му достигнаха.
В 12-ата 50-милионната покупка на валенсианци Гедеш напусна с контузия и в игра се появи Денис Черишев. Секунди по-късно "лос че" развиха поредна мощна атака отляво. Топката стигна до Батшуай, който шутира от 19 метра - Тер Стеген следеше ситуацията и улови след плонж. Каталунците постепенно се успокоиха и изнесоха играта по-напред. В 19-ата Луис Суарес отне топката в средната зона около тъчлинията и пробва далечен прехвърлящ удар. Вратарят Нето беше излязъл напред, но изпълнението на уругваеца не беше добро.
В 21-ата Артур и Коутиньо разиграха добре в лявата част от наказателното поле, бившият футболист на Ливърпул потърси продължение към дъгата на наказателното поле, топката стигна до Лео Меси, който стреля от 20 метра - в ръцете на Нето. В 22-ата Луис Суарес претендираше за дузпа. Съдията Гонсалес Гонсалес подмина ситуацията, а ВАР също замълча и спорната ситуация остана в миналото.
В 23-ата на сцената излезе геният на Меси. Аржентинецът направи двойно подаване с Луис Суарес, след което последва мощен удар на Лео от 20 метра ниско долу до дясната греда на Нето - 1:1.
След гола "блаугранас" продължиха да играят по-активно и да търсят пробойни в отбраната на "бяло-черните". Момчетата на Марселино рядко напускаха половината си с топка в краката. Барса сериозно затегна обръча около наказателното поле на своя опонент.
В 38-ата Гамейро центрира опасно около дузпата, където Черишев стигна топката, но беше блокиран при удара. Последва добавка на Хосе Гая - истинска "ракета", която профуча покрай гредата с невъобразима скорост. В края на полувремето съставът на Валверде обикаляше около наказателното поле на затворения си противник, но не стигна до нов опасен удар.
В 47-ата Черишев стреля много атрактивно с външен фалц от дъгата и Тер Стеген изгледа как топката премина много опасно покрай дясната сглобка. В 50-ата Коутиньо пусна топката между краката на Кристиано Пичини и отправи фалцов удар, който не затрудни Нето. В 55-ата Меси, Суарес и Алба разиграха много добре в наказателното поле, а атаката завърши със силен удар на Меси от малък ъгъл, при който вратарят задържа топката в ръцете си.
В 58-ата Коутиньо отне топката от краката на Дани Парехо, капитанът на домакините задържа бразилеца за фланелката, а при опита си да се измъкне Филипе удари съперника си с ръка през лицето. Съдията Гонсалес Гонсалес показа жълти картони и на двамата. В 61-ата пресата на "прилепите" им позволиха да отнемат топката и да организират опасна атака - приключила с удар покрай гредата на Гамейро.
Барселонци владееха топката, но много трудно стигаха до вратата на Нето. В средата на полувремето Марселоно извади Гамейро и пусна испанския национал Родриго. В 72-ата Меси получи възможност да шутира от пряк свободен удар, макар и малко по-далеч от любимата му позиция. Аржентинецът вложи сила в изпълнението и прати топката над гредата. В 75-ата "лос кулес" изградиха приказна акция: Луис Суарес намери Меси, който технично изведе Коутиньо и точно преди бразилецът да стреля на осем метра от голлинията и Хосе Гая успя да отнеме.
В 78-ата Луис Суарес поиска дузпа, претендирайки, че е изблъскан в гръб. В 80-ата Серхио Бускетс подаде към Меси, той овладя на гърди и стреля покрай близката греда в аут. Едва в 84-ата Валверде извърши първата си смяна: Усман Дембеле за Коутиньо. В 87-ата Меси набра скорост и тръгна към наказателното поле, където беше спрян от Гарай. До края "синьо-червените" буквално обикаляха около вратата на своя противник без успех.
Така Барселона се оттегля в кратка почивка като втори класирането, след като Севиля се възползва от грешните стъпки на каталунците и Реал Мадрид. Валенсия има цели шест равенства от осем срещи в Ла Лига.